Książęca wizyta w Żywcu. Nasze miasto odiwedzili Książe Karol Chrystian Habsbourg-Lorraine wraz z synem

2021-09-12 12:00
Książęca wizyta w Żywcu
Autor: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Książe Karol Chrystian Habsbourg-Lorraine wraz z synem odwiedzili miasto Żywiec. W trakcie kurtuazyjnej wizyty w której uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Żywieckiego oraz miasta Żywca rozmawiano między innymi na temat walorów naszego kraju oraz historii rodowej Habsbourgów. Goście zwiedzili także Stary Zamek Żywiecki, Pałac Habsburgów oraz część parku zamkowego.

  Największe wrażenie na arcyksięciu wywarły miejsca pamięci gdzie zamieszkiwała po powrocie do Polski księżna Maria Krystyna Habsburg. ( galeria poniżej)

"Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Oboje rodzice silnie przywiązani byli do Polski - finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Podczas wojny Niemcy nie mogli darować Habsburgom postawy i stosowali wobec nich represje. Zabrano im majątek.

Po wojnie księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Habsburgom odebrano polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W marcu 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej.

Do Polski powróciła na stałe we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski"

Carl Christian Maria Anna Rudolph Anton Marcus (ur. 26 sierpnia 1954 w Château de Belœil w Beloeil) -to belgijski arystokrata, członek rządzącego wcześniej austro-węgierskiego rodu Habsburgów i Lotaryngii. Jest trzecim dzieckiem arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga (piąte dziecko cesarza Karola I - ostatniego cesarza Austro - Węgier) i jego żony, księżniczki Yolande de Lign.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE