Kanapa, piecyk, materace, opony, butelki i dziesiątki worków śmieci-to efekty dzisiejszego śmieciobrania w rezerwacie przyrody Grapa w Żywcu

2021-04-10 16:44
śmieciobranie
Autor: Agata Chmielowska

To kolejna akcja sprzątania tego terenu organizowana przez Klub Fotograficzny PTTK Góry Bez Cenzury. Rezerwat przyrody Grapa w Żywcu Sporyszu to jedno z bardziej ulubionych miejsc mieszkańców miasta. Tutaj wychodząc z sąsiadujących z tym miejscem bloków po kilkunastu krokach już można znaleźć się wśród zielonych drzew i maszerować ścieżką przyrodniczą. Niestety jest to również miejsce, w którym część mieszkańców urządziło sobie śmietnik.

W sobotnie przedpołudnie na terenie rezerwatu Grapa pojawiła się grupa ludzi uzbrojona w rękawiczki i worki by pozbyć się wątpliwych dekoracji w postaci porzuconych butelek, puszek, kartonów i wszelakiej maści śmieci. Nie wszystkie mieściły się do worka stąd bezcenna pomoc Wodniaków, którzy na akcję przyjechali kładami z przyczepami.

- Kolejny raz zebraliśmy masę śmieci. Worków nie jesteśmy w stanie na szybko policzyć, a do tego mamy elementy kanapy, piekarnika, komputera, dziecięcych wózków, jakiś kabli. Gdyby nie pomoc Wodnego Pogotowia Ratunkowego z kładami i przyczepami nie dałoby się tego zebrać -wyjaśnia Anna Zięba z Klubu Fotograficznego Góry Bez Cenzury. (posłuchaj poniżej)

-Takie sprzątanie działa trochę psychologicznie, bo jak posprzątamy teren i jest czysto w około , to jak ktoś przyjdzie będzie mu trudniej w takim czystym miejscu wyrzucić śmieci. A jak śmieci są wszędzie, to człowiek się nie zastanawia i rzuca kolejne- mówi Łukasz Konieczny ze Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego.

Do akcji sprzątania Grapy włączyły się całe rodziny. Nie ukrywają ,że to jest jedno z ulubionych miejsc do spacerów stąd udział w akcji. Obok dorosłych z workami spacerowały również dzieciaki. Najmłodszy uczestnik śmieciobrania towarzyszył rodzicom w wózku. ( zobacz galerię poniżej)

Organizatorem Śmieciobrania Grapa 2021 jest Klub Fotograficzny PTTK Góry Bez Cenzury. W porządkowaniu Grapy wzięli udział Członkowie Wodnego Pogotowia Ratunkowego Oddział Żywiec oraz Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego, a także mieszkańcy Żywca. Spółka Beskid zapewniła uczestnikom akcji rękawiczki, worki na śmieci , a na koniec wywóz wypełnionych po brzegi worków i pozostałych śmieci.

Kolejna akcja planowana jest w wakacje.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Posłuchaj: Anna Zięba o akcji Śmieciobranie w Żywcu Sporyszu
Wariacki, nocny rajd w Grudziądzu. Kierująca BMW była pijana jak smok
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE