spotkanie autorskie w Lipowej

i

Autor: UG Lipowa

Żywczanin fotografował piekło. W Lipowej odbędzie się spotkanie z autorką książki o Wilhelmie Brasse

2023-01-24 13:07

W czwartek 26 stycznia, o godz. 18:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, odbędzie spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego.” Data wydarzenia jest symboliczna - spotkanie będzie miało miejsce na dzień przed kolejną rocznicą wyzwolenia obozu Auschwit-Birkenau.

Relacja z nazistowskiego piekła

„Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego” – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.

Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca, trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii.

Byłem fotografem w Auschwitz to pierwszoosobowa relacja z obozowego piekła.

Na spotkanie autorskie  z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”do Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej zaprasza Szymon Wróbel. Początek 26 stycznia o godzinie 18:00. ( posłuchaj poniżej )

„Nowe spojrzenie na Auschwitz to rzadkość. Ale rekonstrukcja niezwykłej kariery Wilhelma Brassego dokonana przez Annę Dobrowolską stanowi punkt wyjściowy do pokazania życia i śmierci wielu mniej znanych mieszkańców obozów koncentracyjnych – od niemieckich oficerów i sadystycznych morderców, po gwiazdy obozowej orkiestry, pseudobadaczy medycyny, ich ofiary i personel obozowego burdelu. Urodzony w Żywcu Brasse, który uważał się za Polaka, choć z korzeniami austriackimi, był zarówno więźniem, jak i bliskim współpracownikiem SS-manów, a jego perspektywa jest niemal wyjątkowa. Arcyciekawa książka”- recenzował uznany brytyjsko-polski historyk, Norman Davies

posłuchaj :Szymon Wróbel z Urzędu Gminy Lipowa o spotkaniu autorskim z Anną Dobrowolską, autorką książki o fotografie z Auschwitz.