Grali, śpiewali i gawędzili … rekordowa ilość uczestników konkursu

2021-11-19 21:44
Tęsknili za występami na żywo
Autor: Katarzyna Graboń

30. Posiady Gawędziarskie i 32. Konkurs gry na unikatowych instrumentach i śpiewu tradycyjnego gromadził w tym roku rekordową ilość uczestników

30. Posiady Gawędziarskie i 32. Konkurs gry na unikatowych instrumentach i śpiewu tradycyjnego gromadził w tym roku rekordową ilość uczestników. Dwudniowe przesłuchania odbywały się w Jeleśni i Milówce. – Mówi Agnieszka Chrudzimska… – z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej – głównego organizatora wydarzenia.

Po tym pandemicznym roku mamy niesamowity wysyp uczestników, ponieważ mamy ponda 140 wykonawców – w tym około 40 to gawędziarze, a do tego setka instrumentalistów i śpiewaków ludowych. Bardzo nas to cieszy – bo świadczy to o olbrzymim głodzie kultywowania tradycji – podkreśla nasza rozmówczyni.

Tegoroczna edycja wydarzenia to szansa, by wreszcie móc zaprezentować się na żywo – przyznaje jeden z gawędziarzy - Grzegorz Ostafin z Trzebuni.

W ostatnich latach brałem udział w konkursie,ale... jedynie online. Występ na żywo – to zupełnie co innego – dodaje. – Gwara siedzi w nas gdzieś w środku głęboko, i nawet w zwykłej rozmowie to po prostu wychodzi.... zawsze się gdzieś wyrwie jakieś słowo, albo akcent – podsumowuje z uśmiechem.

Jeśli nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia związane z pandemią – najlepszych muzykantów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych usłyszycie już 28 listopada podczas koncertu laureatów w Domu Ludowym w Wieprzu. Początek spotkania o 16.00.

Rekordowe zainteresowanie gawędziarzy, muzykantrów i śpiewaków ludowych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE