Bielsko-Biała: Zlikwidują słynny zakręt idiotów na trasie S1. Dochodziło tam do wielu wypadków

2022-09-28 9:52

Wojewoda Śląski wydał zezwolenie na likwidację słynnego "zakrętu idiotów" Bielsku-Białej. To miejsce, w którym niemal codziennie dochodziło do wypadków. Zakręt ma przestać istnieć do końca 2023 roku.

Setki kolizji na zakręcie idiotów w Bielsku-Białej

Słynny "zakręt idiotów" na trasie S1 w Bielsku-Białej to miejsce, w którym codziennie dochodzi do kilku kolizji. Dlaczego? Przede wszystkim przez nadmierną brawurę kierowców, bo miejsce jest wprawdzie niebezpieczne, ale dobrze oznakowane. Mimo tego, kierowcy rozbijają tu swoje samochody na potęgę. Przykładowo, w listopadzie 2019 roku na "zakręcie idiotów" doszło do ponad 100 kolizji. 

Zakręt znajduje się na węźle Suchy Potok. Gdy jedzie się w jego kierunku od strony Żywca mamy kilkusetmetrową prostą. Zbliżając się do zakrętu pojawiają się znaki ograniczające prędkość najpierw do 80 a potem do 60 km/h. Potem przed oczami kierowców ukazuje się 90-stopniowy zakręt. Gdy ktoś wchodzi w niego z nadmierną prędkością najczęściej uderza w bariery.

Zakręt idiotów do likwidacji. Wykonawca wchodzi na plac budowy

Już wkrótce zakręt idiotów przestanie istnieć. Wojewoda śląski wydał decyzję o zezwoleniu na budowę drogi ekspresowej S-1 o długości prawie 12 km pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej, czyli miejscu, gdzie właśnie znajduje się słynny "zakręt idiotów". W najbliższych dniach wykonawca ma wejść na plac budowy. 

Co powstanie w zamian Zakrętu idiotów?

Inwestycja będzie realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa z wykonawcą na projekt i budowę została już podpisana w 2020 roku. Wartość kontraktu to 586,7 mln zł. Wykonawca ma całkowicie przebudować trasę, w tym "Zakręt idiotów". Ma powstać m.in. dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci pas w pasie dzielącym. Droga ma zostać wyposażona w MOP-y, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. Inwestycja ma się zakończyć w IV kwartale 2023 roku. 

Z Mysłowic do Bielska-Białej pojedziesz S1

Likwidacja "zakrętu idiotów" to nie jedyna inwestycja realizowana przez GDDKiA na S1. Łącznie ma powstać 40 kilometrów drogi pomiędzy Mysłowicami a Bielsko-Białą. 4 lipca 2022 r. GDDKiA podpisał ostatnią umowę na realizację S1. 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bieruń zrealizuje firma Budimex. Kierowcy pojadą nim w IV kwartale 2025 r. Obecnie wszystkie odcinki S1 od Mysłowic do Bielska-Białej, o długości ponad 40 km, są już na etapie realizacji, a wartość umów dla czterech odcinków to niespełna 2,3 mld zł. Umowny termin zakończenia budowy S1 Bieruń - Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia przypada w grudniu 2024 r. Odcinek Oświęcim - Dankowice powinien zostać ukończony w sierpniu 2023 r., a odcinek Dankowice - Suchy Potok w listopadzie 2023 r.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE