Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej przeciążony

i

Autor: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała: Szpital Pediatryczny pęka w szwach. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę zachorowań na grypę u dzieci

2022-12-22 10:09

Oddział Niemowlęcy jest przepełniony - informują władze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jak dodają lekarze, wiele dzieci leczy się na infekcje dróg oddechowych, takie jak np. grypa i wirus RSV. Trwający obecnie sezon jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi tych chorób.

Łóżek więcej niż chorych

Jak podają władze szpitala, Oddział Niemowlęcy liczy 24 łóżka. W ostatnich dniach chorych dzieci jest przynajmniej o kilka więcej, a ich hospitalizacja jest możliwa dzięki współpracy z innymi oddziałami, które w miarę możliwości przyjmują małych pacjentów. Leczące się w szpitalu dzieci chorują najczęściej na zapalenie płuc i oskrzeli. Zdarzają się również przypadki, w których stan maluchów jest cięższy - tacy pacjenci wymagają wzmożonego nadzoru, a czasami nawet tlenoterapii.

Nie tylko Oddział Niemowlęcy jest oblegany przez pacjentów. Tłumy chorych oczekują w Izbie Przyjęć, a mnóstwo osób korzysta też ze świadczonej przez szpital nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Lekarze radzą, jak unikać zachorowań.

W komunikacie prasowym personel szpitala wskazuje również, jak można zmniejszyć ryzyko zachorowań na infekcje dróg oddechowych dzieci. Do najważniejszych zależeń należą właściwa higiena, zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości ruchu, a także uzupełnienie szczepień obowiązkowych o zalecane, np. przeciwko grypie. Lekarze w miarę możliwości doradzają również ograniczenie kontaktu dzieci z osobami potencjalnie chorymi.

Czyli nie zabieramy niemowląt do sklepów czy centrów handlowych, nie zapraszamy rodziny lub znajomych, aby zobaczyli naszego noworodka, unikamy wieloosobowych spotkań rodzinnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto również rozważyć pozostawienie w domu przez kilka tygodni starszego rodzeństwa noworodka, które chodzi do żłobka lub przedszkola. Bo w takich placówkach, z uwagi na dużą liczbę dzieci, ryzyko zachorowania jest znaczne i starsze rodzeństwo może przynieść chorobę do domu

- mówi ordynator Oddziału Niemowlęcego Anna Heczko.

Władze szpitala informują również, że w Szpitalu Pediatrycznym przebywa obecnie wiele osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości, co z jednej strony wydłuża czas oczekiwania na pomoc medyczną, a z drugiej zwiększa ryzyko zarażenia się dzieci chorobami zakaźnymi. Lekarze apelują, by przed wizytą w szpitalu rozważyć, czy takie działanie jest konieczne. W wielu wypadkiem odpowiednia pomoc zostanie bowiem udzielona przez pediatrów pracujących w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.