Bielsko-Biała: Czy będą kary dla firm zajmujących się odśnieżeniem miasta? Władze miasta wskazują na popełnione uchybienia

2022-12-27 9:53
Kary dla firm odśnieżających Bielsko-Białą?
Autor: Informacje drogowe - Śląsk i okolice

Temat odśnieżania ulic w okresie zimowym był jednym z głównym punktów obrad czwartkowej sesji Rady Miejskiej. W jej trakcie wskazano najważniejsze uchybienia jakich dopuściły się firmy wynajęte do odśnieżania miasta . Istnieje spora szansa, że na oba przedsiębiorstwa - PreZero i Eurovie - zostaną nałożone kary.

Bielsko-Biała odzwyczaiło się od silnych opadów śniegu

Jak przyznał Wojciech Waluś, dyrektor MZD, tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich. Podkreślał on, że instytucje odpowiedzialne za zimowe utrzymanie miasta w ostatnich latach były przyzwyczajone do lekkich zim i niewielkich opadów śniegu, dlatego trwające przez kilka dni intensywne opady przyniosły tak wiele utrudnień.

Zdaniem Walusia, zewnętrzne firmy zajmujące się odśnieżaniem dysponują wystarczającym sprzętem, by sprawnie wykonywać swoje zadania w przypadku nasilenia opadów. W tym wypadku miał zawieść jednak czas reakcji, zwłaszcza na początkowych etapach akcji, gdy na ulice miasta wyjechała zbyt mała liczba pojazdów odśnieżających.

Dyrektor MZD przekazał również, że odbyto już rozmowę z przedstawicielami spółki Eurovia, która jest odpowiedzialna za odśnieżanie wschodnich i zachodnich części miasta. To właśnie na tym obszarze pojawiało się najwięcej skarg na temat stanu znajdujących się tam dróg lokalnych. 

Ściągaliśmy wykonawcę, by ustalić dlaczego tak się dzieje. Z wyjaśnień wynika, że gdy zmieniała się firma, która obsługuje ten zakres, nie przejęła ona podwykonawców, którzy realizowali usługę dla poprzedniej firmy

- w ten sposób przedstawiciele firmy tłumaczyli problemy z odśnieżeniem ulic znajdujących się w rewirze jej działań.

Umowy nie będą rozwiązane, ale firmy mogą spodziewać się kar

W odśnieżanie ulic i chodników Bielska-Białej było ostatecznie zaangażowanych 9 brygad. Zdaniem Wojciecha Walusia, liczba ta, biorąc pod uwagę panujące warunki, była niewystarczająca. Jak mówił dyrektor MZD, trwają przygotowania do wprowadzenia postępowania dyscyplinującego obie spółki. Mogą więc one spodziewać się kary za swoje zaniedbania, jednak nie muszą drzeć o losy dalszej współpracy. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta padła jasna deklaracja, że o rozwiązaniu umowy między miastem a firmami odśnieżającymi nie ma mowy.

W trakcie czwartkowej sesji poruszono również kwestie osób, które doznały urazów ortopedycznych na nieodśnieżonych chodnikach. Waluś zapewnił, że tego typu szkody będą regulowane przez ubezpieczycieli, a wszystkie osoby, które doznały takich kontuzji, powinny zgłaszać się bezpośrednio do MZD.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE