Będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości – w swojej małej ojczyźnie

2021-11-08 20:21

W Rajczy podsumują projekt „Rajcza przez wieki”. Będzie wspólne śpiewanie, ale i nowa publikacja książkowa

W Rajczy świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegnie się z podsumowaniem projektu „Rajcza przez wieki”. Wiele już się podziało, ale sporo dziać się będzie już w najbliższy czwartek. Do wspólnego świętowania zaprasza Parafia pw. Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, Centrum Kultury i Sportu w Rajczy oraz Urząd Gminy w Rajczy – wyjaśnia Beata Bachmińska – jedna z koordynatorek przedsięwzięcia.

- Świętowanie zaczniemy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy gromach legionistów, o 9.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym, następnie o 10.00 odbędzie się spotkanie z autorami książki pt: „Rajcza – szkice i wypisy z dziejów” autorstwa, a potem rozpocznie się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru parafialnego Laurentius - tłumaczy.

Część projektu została zrealizowana jeszcze we wrześniu, kiedy odbył się Piknik Kazimierzowski, podczas którego zaprezentowana została między innymi inscenizacja przekazania góralom obrazu Matki Bożej przez króla Jana Kazimierza w 1669 roku, kiedy to otrzymali zgodę od władcy na budowę miejscowego kościoła. Cały projekt to także próba ożywienia kultu Matki Bożej Kazimierzowskiej w miejscowym sanktuarium.

Sam piknik to jednak jeszcze nie koniec. Trwałym efektem projektu jest publikacja pod tytułem „Rajcza – szkice i wypisy z dziejów” - to książka o lokalnej historii, o ważnych dla Rajczy postaciach... - podkreśla. - Bardzo chcieliśmy, by obchody Narodowego Święta Niepodległości stały się okazją do docenienia własnej, lokalnej historii tworzącej tożsamość tutejszych mieszkańców – podkreśla nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że w oparciu o publikację powstały już też scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i już trafiły do miejscowych podstawówek. Projekt dofinansowany jest ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Dumni z własnej historii - będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE