bełchatów. mural

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Ewa i jabłko na muralu w centrum Bełchatowa. Wkrótce powstaną kolejne wyjątkowe obrazy

2020-05-13 15:33

Te wyjątkowe obrazy mają nie tylko cieszyć oko, ale też przypominać o historii miasta. Na elewacjach najstarszych kamienic w Bełchatowie powstają wyjątkowe murale. Jedno z pierwszych graffiti, przy ulicy Bawełnianej, jest już prawie gotowe.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powstają pierwsze murale na elewacjach rewitalizowanych kamienic w mieście. Pierwszy z obrazów jest już praktycznie gotowy. Jadąc ulicą Bawełnianą od strony starostwa, już z daleka, po lewej stronie, wyłania się olbrzymi i kolorowy mural z Ewą i jabłkiem

Autorem murala jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku.

- Cieszę się, że mogę włączyć się w ten projekt. Jeszcze nie tak dawno murale i graffiti postrzegane były jako forma wandalizmu, teraz są one doceniane i uznawane za jedną z ważniejszych artystycznych form wyrazu. W swojej pracy chciałem pokazać nie tylko symbol Bełchatowa, ale także historię z nim związaną. Wszyscy kojarzymy jabłko z rajem i Ewą w roli głównej - mówi Pieczara.

Pierwszy mural już cieszy oko mieszkańców, a to dopiero początek. Wkrótce pojawią się kolejne murale. Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska, planowane murale mają nawiązywać do bogatej historii miasta.

- To ważne, by na każdym kroku podkreślać wyjątkowość Bełchatowa i osiągnięcia naszych mieszkańców - mówi Czechowska.

Kolejne graffiti mają nawiązywać m.in do przemysłu tkackiego, patrona Bełchatowa Jana Pawła II czy bełchatowskich klubów sportowych: Skry i GKS.

Remont starych kamienic na ostatniej prostej

Rewitalizacja dziesięciu kamienic, które w większości wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, jest mocno zaawansowana. Aktualnie kończone są prace na klatkach schodowych budynków, w najbliższych dniach wykonywane będą fragmenty elewacji przy Pabianickiej 33 oraz Placu Wolności 21. Wykonawca kończy już roboty związane z instalacją elektryczną wewnątrz i na zewnątrz budynków, montowane są właśnie domofony. Trwają prace przy chodnikach i ogrodzeniach, w najbliższym czasie rozpocznie się montaż cokołów przy budynkach, które wykończone zostaną tynkiem żywicznym.

Pierwotnie wszystkie prace miały zakończyć się do końca czerwca, ale w związku z epidemią, która na kilka tygodni te prace wstrzymała, termin realizacji inwestycji wydłużono do końca lipca. Przypominamy, że cały projekt pochłonie ponad 6 mln złotych, z czego ponad połowę pokryje dotacja unijna.