Ciepła zima cieszy służby drogowe. Na czym zaoszczędzą?

2020-02-13 17:35
pług
Autor: Pixabay

Jednych zima bez śniegu cieszy, innych smuci. Do grona tych pierwszych z pewnością można zaliczyć służby odpowiedzialne za utrzymanie miejskich dróg. Łagodna zima to okazja, aby sporo zaoszczędzić.

Pługi schowane w garażach, sól i piasek prawie nieruszone, a drogowcy imają się innych zajęć - tak wygląda w Bełchatowie tegoroczna akcja Zima, a w zasadzie jej brak.

- Możemy powiedzieć, że w tym roku mamy trochę szczęścia - nie ukrywa Dariusz Wata, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Bełchatowie, czyli spółki, która odpowiada za utrzymanie miejskich dróg. - Za oknem mamy pogodę bardziej wiosenną niż zimową, a to wiąże się dla nas z pewnego rodzaju oszczędnościami. Nie chciałbym mówić tutaj o konkretnych kwotach, ale oszczędności wynikają chociażby z tego, że sól, która miała być wykorzystana podczas tegorocznych działań, z pewnością zostanie na następny rok - dodaje Wata.

Interwencje bełchatowskich drogowców podczas tej zimy można policzyć na palcach jednej ręki.

- Ze sprzętem wyjechaliśmy na miasto 5 lub 6 razy. Bardziej mieliśmy do czynienia z gołoledzią czy z lodem niż ze śniegiem, bo takowego jeszcze nie było - zaznacza prezes PGM-u.

Zamiast odśnieżać, chwytają się innych zajęć

Śniegu nie ma, ale coś trzeba robić, dlatego PGM wyznacza swoim pracownikom inne czynności. Ponownie głos oddajemy prezesowi spółki Dariuszowi Wacie.

- Pracownicy, którzy są na pierwszej zmianie, czyli od godz. 4 do 12, zajmują się m.in. dbaniem o czystość w mieście. Natomiast osoby, które pracują na drugiej zmianie, czyli od godz. 16 do 24, z uwagi na to, że jest ciemno i nie mogą wykonywać rożnego rodzaju innych czynności, są cały czas w gotowości. Moglibyśmy porównać ich pracę do pracy strażaków. Czekają na ewentualne załamanie pogody i w każdym momencie mogą wyjechać na miasto. Są to też interwencje związane z usuwaniem skutków wypadków na drogach. Możemy w ten sposób pomóc strażakom - mówi prezes PGM-u.

Teoretycznie akcja Zima ma potrwać do kwietnia. Spółka na ten cel ma zabezpieczone pół miliona złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE