Zaduszki

i

Autor: Pixabay.com

Zielona Góra. Wydarzenia kulturalne w Zaduszki

2022-11-02 12:53

W środę (2 listopada) obchodzimy Dzień Zaduszny, inaczej Zaduszki. To dzień, w którym nie tylko można odwiedzić cmentarze, ale również spędzić czas podczas zorganizowanych wydarzeń kulturalnych w Zielonej Górze i Nowej Soli.

Dzień Zaduszny – jest wolny od pracy?

Dzień Zaduszny zgodnie z obowiązującą ustawą nie jest wolny od pracy ani od zajęć dydaktycznych. Zielonogórzanie jednak po wykonanych obowiązkach mogą dalej świętować Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, podczas którego wspomina się wszystkie święte osoby. Dzień Zaduszny 2 listopada to Dzień Zmarłych. Dla czci tych osób, warto udać się na cmentarz i zapalić symboliczny znicz.

Wydarzenia kulturalne w Zaduszki w Zielonej Górze i okolicach

Wiele osób wspomina swoich bliskich zmarłych na wiele sposobów. Jedni wolą godzinami spacerować po cmentarzu, zapalać znicze w samotności. Inni lubią spotykać się w gronie rodziny. Zielonogórzanie mogą również skorzystać z wydarzeń kulturalnych, które tego dnia na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy kilka z nich:

  • W środę (2 listopada) odbędą się Lubuskie Zaduszki Jazzowe 2022, o godzinie 19:00 w Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Bohaterem tegorocznego wydarzenia jest Stanisław Soyka.
  • Dla wszystkich wiernych kościoła rzymskokatolickiego na terenie Zielonej Góry można uczestniczyć w nieszporach za zmarłych. Na przykład w Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Bułgarska 30). Te już 2 listopada od godziny 17:00.
  • W środę, w Nowej Soli odbędą się Zaduszki Teatralne w TAQ. To tradycyjne wydarzenie ku pamięci ludzi, którzy odeszli, a którzy byli związani z teatrem TAQ. Wydarzenie w siedzibie teatru rozpocznie się o godzinie 18:00.
  • W czwartek, (3 listopada) w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędą się Zielonogórskie Zaduszki o godzinie 18:00 w Sali Witrażowej. Podczas spotkania wspominane będą osoby związane z regionem, które odeszły w poprzednich dwunastu miesiącach. Wieczór odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE