W Przylepie mamy samolot gaśniczy Antonov AN2

2020-07-21 17:18
Antonov
Autor: Marcin Cieślik

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze posiada wiele maszyn, które pozwalają poruszać się po lądzie oraz po powietrzu w poszukiwaniu pożarów. Jedną z takich maszyn jest samolot gaśniczy Antonov AN2. To jedyny Antonov na usługach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Zielonogórskie lasy od początku kwietnia płonęły już prawie 300 razy. Leśniczy patrolują  leśne tereny z ziemi a nawet z powietrza. Nasze Lasy Państwowe dysponują jednym samolotem gaśniczym oraz jednym samolotem zwiadowczym. Lasy Państwowe, wykorzystują statki powietrzne (samoloty i śmigłowce) do wykonywania zadań gospodarczych, w tym głównie do ochrony przeciwpożarowej lasu, ograniczania populacji szkodliwych owadów i monitorowania oraz rejestrowania stanu lasu. Zastosowanie samolotów do wykrywania i gaszenia pożarów lasu wymaga zorganizowania leśnych baz lotniczych (LBL). Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze znajduje się jedna Leśna Baza Lotnicza w Przylepie k./Zielonej Góry. W celu skrócenia dolotu samolotów gaśniczych do miejsca pożaru, wyznaczona została również tzw. sieć „lądowisk operacyjnych”, które są niezbędne podczas prowadzenia działań gaśniczych w kompleksach leśnych.

Patrolowanie terenu z samochodów patrolowogaśniczych! Każde nasze nadleśnictwo posiada taki pojazd, a jest ich 20 na terenie naszej dyrekcji. Do tego możemy zadysponować samolot gaśniczy, który stacjonuje w leśnej bazie w Przylepie. 

Mówi Marcin Cieślik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Samolot przeznaczony do gaszenia pożarów w naszym regionie to Antonov AN2 – ten jest w stanie przelecieć ponad 800 kilometrów. Antonov posiada zbiornik główny na wodę o pojemności 1700 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 60 litrów . Dzięki temu możliwy jest wylew o charakterze „bomby wodnej”. Wylew pasowy o długości około 300 metrów i szerokości 5 metrów. Powierzchnia gaszona przez samolot to około 0,15 ha. 

To jedyny Antonov, który jest na usługach regionalnej dyrekcji lasów państwowych

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca