Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim

i

Autor: Screen: Google Street View

Miasto

Strajk głodowy w obozie dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. Dlaczego głodują? Znamy powód

2023-03-31 8:37

Pod koniec marca rozpoczął się strajk głodowy Egipcjan w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. Są oni najliczniejszą reprezentacją wszystkich osadzonych przebywających w tym ośrodku. Dlaczego podjęli taki strajk? Znamy powód.

Strajk głodowy w Krośnie Odrzańskim. Jaki jest dokładny powód strajku głodowego?

Według informacji przekazanych nam przez aktywistkę Romę Muchę strajk głodowy miał rozpocząć się 23 marca, w czwartek. Egipcjanie podjęli strajk głodowy, ponieważ domagają się informacji nt. tego jak długo są zobowiązani spędzić czas w obozie dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

Według danych (na dzień 30 marca) otrzymanych od Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim na wspólne posiłki nie przychodzi 11 obywateli Egiptu.

- Chcą wiedzieć jak długo są zobowiązani spędzić czas tu w obozie - bo przecież skazani żadnym wyrokiem Sądu nie są więc nie odbywają swoich "wyroków" - przekroczenie granicy to nadal tylko wykroczenie. Skarżą się też na brak sprawiedliwości, że ludzie są tu zwalniani po trzech lub sześciu miesiącach, a oni otrzymują odmowę azylu z uzasadnieniem - wskazuje Roma Mucha, aktywistka.

Komentarz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim w sprawie strajku

Sprawa jest rozwojowa. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W dniu 27 marca, w którym cudzoziemcy poinformowali kierownictwo ośrodka o proteście, zorganizowano spotkanie kadry ośrodka (opiekunowie powrotowi, opiekun socjalny) z udziałem tłumacza  j. arabskiego wraz  z  protestującymi cudzoziemcami. Cudzoziemcy uczestniczący w spotkaniu oświadczyli, że nie będą spożywali posiłków do momentu, gdy ich sprawy administracyjne nie zostaną zakończone zwolnieniem z detencji. Każdemu z obecnych umożliwiono kolejną indywidualną rozmowę z opiekunem powrotowym (skorzystało wyłącznie kilku cudzoziemców), Obywateli Egiptu poinformowano o możliwości konsultacji psychologicznych (brak było zainteresowania ze strony cudzoziemców). Rozmowy z cudzoziemcami są kontynuowane - wskazuje ppor. SG Paweł Biskupik, p. o. rzecznika prasowego Kom. NoOSG. 

Sonda
Czy popierasz strajk głodowy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE