Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim

i

Autor: Screen: Google Street View

Miasto

Strajk głodowy w obozie dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. Dlaczego głodują? Znamy powód

2023-03-31 8:37

Pod koniec marca rozpoczął się strajk głodowy Egipcjan w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. Są oni najliczniejszą reprezentacją wszystkich osadzonych przebywających w tym ośrodku. Dlaczego podjęli taki strajk? Znamy powód.

Strajk głodowy w Krośnie Odrzańskim. Jaki jest dokładny powód strajku głodowego?

Według informacji przekazanych nam przez aktywistkę Romę Muchę strajk głodowy miał rozpocząć się 23 marca, w czwartek. Egipcjanie podjęli strajk głodowy, ponieważ domagają się informacji nt. tego jak długo są zobowiązani spędzić czas w obozie dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

Według danych (na dzień 30 marca) otrzymanych od Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim na wspólne posiłki nie przychodzi 11 obywateli Egiptu.

- Chcą wiedzieć jak długo są zobowiązani spędzić czas tu w obozie - bo przecież skazani żadnym wyrokiem Sądu nie są więc nie odbywają swoich "wyroków" - przekroczenie granicy to nadal tylko wykroczenie. Skarżą się też na brak sprawiedliwości, że ludzie są tu zwalniani po trzech lub sześciu miesiącach, a oni otrzymują odmowę azylu z uzasadnieniem - wskazuje Roma Mucha, aktywistka.

Komentarz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim w sprawie strajku

Sprawa jest rozwojowa. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W dniu 27 marca, w którym cudzoziemcy poinformowali kierownictwo ośrodka o proteście, zorganizowano spotkanie kadry ośrodka (opiekunowie powrotowi, opiekun socjalny) z udziałem tłumacza  j. arabskiego wraz  z  protestującymi cudzoziemcami. Cudzoziemcy uczestniczący w spotkaniu oświadczyli, że nie będą spożywali posiłków do momentu, gdy ich sprawy administracyjne nie zostaną zakończone zwolnieniem z detencji. Każdemu z obecnych umożliwiono kolejną indywidualną rozmowę z opiekunem powrotowym (skorzystało wyłącznie kilku cudzoziemców), Obywateli Egiptu poinformowano o możliwości konsultacji psychologicznych (brak było zainteresowania ze strony cudzoziemców). Rozmowy z cudzoziemcami są kontynuowane - wskazuje ppor. SG Paweł Biskupik, p. o. rzecznika prasowego Kom. NoOSG. 

Sonda
Czy popierasz strajk głodowy?