Wojsko

i

Autor: pixabay.com

Ruszyła już kolejna edycja Legii Akademickiej. Tym razem zgłosiło się 53 studentów

2020-04-21 8:54

Zajęcia w ramach Legii Akademickiej podzielone są na część teoretyczną oraz dwa moduły praktyczne. Pierwsze zajęcia z teorii studenci mają już za sobą. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa teoria odbywa się zdalnie. Legia Akademicka to wspólny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Studenci, którzy przejdą wszystkie etapy otrzymają stopień kaprala rezerwy.

Do tegorocznej edycji przystąpiło 53 studentów z różnych wydziałów i kierunków. Najwięcej chętnych było jednak z kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Najwięcej bo aż 14 osób to są studenci bezpieczeństwa narodowego. Później jest 8 osób z logistyki, po 6 osób z informatyki i psychologii, ale są też studenci takich kierunków jak np. wychowanie fizyczne, filologia angielska, inżynieria biomedyczna, ekonomia, automatyka i robotyka oraz pedagogika specjalna

- mówi Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną oraz dwa moduły praktyczne. Po zakończeniu pierwszego modułu praktycznego studentów czeka złożenie przysięgi oraz egzamin na szeregowego rezerwy. Na tym jednak przygoda studentów z wojskiem nie musi się kończyć.

Po zakończeniu pierwszego 21 dniowego modułu studenci są szeregowymi rezerwy. W momencie kiedy zdecydują się na kontynuację tego szkolenia i kolejne 21 dni na poligonie, na koniec czeka ich również egzamin, ale tym razem na kaprala rezerwy 

- dodaje Ewa Sapeńko. Uniwersytet Zielonogórski w Legię Akademicką zaangażował się po raz drugi.