Lubuskie: Nietypowe znalezisko w lesie. Leśniczy natknął się na „Palce Diabła”!

i

Autor: Hoger Krisp/wikimedia/Canva

Lubuskie: Nietypowe znalezisko w lesie. Leśniczy natknął się na „Palce Diabła”!

2021-08-10 9:54

W leśnictwie Łośno na terenie gminy Kłodwa leśniczy natknął się na niecodziennego grzyba. Okaz potocznie nazywany jest „Palcami Diabła” i pochodzi z Australii. Jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka. Co więcej wydziela obrzydliwy zapach!

„Palce Diabła”, czyli okratek australijski to bardzo rzadkie znalezisko w Polsce. Do tej pory ten grzyb występował wyłącznie na terenach takich krajów jak Australia, Nowa Zelandia, czy Tasmania. Do Europy dostał się prawdopodobnie wraz z ziemią i roślinami do ogrodów botanicznych. Jak informuje Nadleśnictwo Kłodawa w Polsce do niedawna znanych było ok. 100 stanowisk tego gatunku, głównie w Sudetach i na ich przedpolu, a także w Karpatach i na wyżynach południowo-wschodniej części kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Uwaga! Wracają GWAŁTOWNE BURZE! IMGW wydał ostrzeżenia dla części kraju! RADAR BURZ 10.08.

„Palce Diabła” grzyb jest niebezpieczny i wydziela obrzydliwy zapach

Owocnik okratka ma początkowo kształt jaja, po czym rośnie w formę przypominającą czerwoną ośmiornicę. Grzyb cieszy oko, jednak wydziela nieprzyjemny zapach psującego się mięsa, który jest bardzo interesujący dla much.

Bydgoszcz: Policja zlikwidowała plantację marihuany! Zatrzymano 38-latka

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 5
Maślak zwyczajny to grzyb:
Zdjęcie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE