Pogrzeb 18-letniej Kasi. Nastolatka zginęła tragicznie wracając z wesela

i

Autor: Mariusz Mucha/SUPER EXPRESS Pogrzeb 18-letniej Kasi. Nastolatka zginęła tragicznie wracając z wesela

Ciekawostki

Opłaty za pogrzeb kościelny. Ile trzeba zapłacić księdzu?

Śmierć bliskiej osoby jest ciężkim przeżyciem. Organizacja pogrzebu wymaga dużego wysiłku. Wybór trumny, zakładu pogrzebowego czy kwiatów to tylko kilka spraw, o których należy pamiętać. Jeśli pogrzeb jest kościelny, należy pamiętać również o opłacie dla księdza. I tu pojawia się pytanie ile trzeba zapłacić księdzu za pogrzeb?

Opłaty za pogrzeb. O jakich opłatach należy pamiętać?

Pogrzeb to jedno z najsmutniejszych wydarzeń w życiu. Nikt go się nie spodziewa, nie można go w pełni zaplanować za życia. Owszem, można przygotować ostatnie życzenia zmarłego, jak na przykład wybór trumny i miejsca pochówku. To jednak nie wszystko. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych opłat pogrzebowych, o których musicie pamiętać, jest ich sporo!

Pogrzeb kościelny - czy księdzu powinno się zapłacić?

Opłaty za pogrzeb w kościele dla wielu nadal jest tematem tabu. Tak jak w przypadku ślubu kościelnego nie ma jasno określonego zasad, czy też cennika. Obowiązującego w Kościele katolickim. Czy księdzu powinno zapłacić się za pogrzeb kościelny? Najczęściej w kancelariach parafialnych można usłyszeć od księdza odpowiedź "co łaska", ale co to faktycznie oznacza? Otóż to, że żałobnicy sami ustalają kwotę jaką przeznaczą na tak zwaną ofiarę (popularniej nazywaną też "włożeniem do koperty"). Ta praktyka nie jest w żaden sposób nakazana. Niektórzy z organizatorów pogrzebu kościelnego symbolicznie wkładają pieniądze do koperty i to może być nawet tysiąc złotych.

Pogrzeb - opłaty. Ile kosztuje pogrzeb kościelny?

Nieoficjalnie, w zależności od regionów można liczyć na takie opłaty za pogrzeb kościelny. Pamiętajcie, że ceny są jedynie sugerowane opinią zaciągniętą wśród nowożeńców w 2023 r. Ile kosztuje ślub kościelny? Oto kwoty:

Najważniejsze wydatki podczas organizacji pogrzebu. Lista:

  • Koszt odebrania i przewozu ciała do chłodni jest zależny od dystansu, który musi przejechać karawan. Średnio wynosi od 300 do 500 zł.
  • Koszt przygotowania ciała do pogrzebu, który przeważnie składa się z mycia, czesania, makijażu i ubrania zmarłego oscyluje od 250 do 350 zł.
  • Koszt organizacji ceremonii, w tym przejazd z trumną, poprowadzenie pogrzebu, kondukt żałobny i pogrzebanie na cmentarzu waha się średnio od 1 tys. do 1,5 zł. W większych miastach kwoty mogą to być ok. 2 tys. – 2,2 tys. zł.
  • Koszt trumny, zależy od materiałów, z jakich jest zrobiona. Te najtańsze dostępne są już w cenie 700 zł, najdroższe mogą osiągnąć cenę nawet 4 tys. zł. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od producentów.
  • Koszt grobu i nagrobka, wraz z wynajęciem miejsca na cmentarzu na 20 lat, to od 3 tys. zł do 10 tys. zł. Cena nagrobka zależna jest od wybranych dodatków, wielkości i miejsca pomnika. Budowa grobu należy do najdroższych wydatków pogrzebowych. Należy pamiętać tu także o opłacie parceli na cmentarzu. 
Sonda
Pogrzeb bez księdza jest lepszy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE