Szpital wojewódzki w Szczecinie

i

Autor: Szpital Wojewódzki w Szczecinie

Zielona Góra stała się trzecim takim ośrodkiem w kraju. Walka z nowotworem trwa

2022-12-07 14:15

5 grudnia (poniedziałek) w zielonogórskim szpitalu odbyły się dwa pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego aparatu do elektorchemioterapii. Tym samym, Zielona Góra stała się takim trzecim ośrodkiem w kraju. Ile kosztował sprzęt? Na czym polega fenomen nowego aparatu do ratowania życia pacjentów?

Nowy aparat w zielonogórskim szpitalu, zadowolenie społeczne

Jak informuje na swojej stronie internetowej zielonogórski szpital nowy aparat do elektrochemioterapii został zakupiony dzięki środkom samorządu województwa. Ile kosztowało najnowocześniejsze urządzenie do walki z nowotworem? Nowy aparat kosztował pół miliona złotych. Z pewnością kwota nie dziwi aż tak bardzo. Pod komunikatem w mediach społecznościowych zielonogórskiego szpitala wielu internautów pisze "Brawo ! Tak powinny być wydawane publiczne środki" czy "Brawo. Mądrze wydane środki."

Zdwojona siła w walce z nowotworem

Nowy aparat dostępny jest w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Podczas zabiegów działa się na nowotwór za pomocą prądu oraz chemii.

Zielona Góra trafiła do czołówki w kraju z nowym aparatem do walki z rakiem

Pacjenci zmagający się z nowotworem, dotąd mogli korzystać z aparatu do elektrochemioterapii wyłącznie w ośrodkach onkologicznych. Te znajdowały się jedynie w dwóch miastach Polski w Warszawie (Narodowy Instytut Onkologii) oraz we Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Onkologii). Obecnie również w Zielonej Górze pacjenci w walce z rakiem, będą mogli poddać się zabiegom z wykorzystaniem tego aparatu.

– Urządzenie, którym przeprowadzamy elektrochemioterapię jest uzupełnieniem tego, co w zakresie zaawansowanych nowotworów proponujemy i wykonujemy na naszym oddziale - wskazał podczas spotkania z dziennikarzami dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ.

Zdwojona walka w walce z nowotworem. Na czym polega ta metoda?

Metoda, którą wykonuje się za pomocą aparatu elektrochemioterapii polega na połączeniu dwóch sposobów leczenia. Ma ono spowodować dwustopniowe niszczenie komórki nowotworowej. Dotyczy to pacjentów z rozsiewem nowotworowym do skóry. Uderza się w guza prądem o napięciu 800 woltów oraz jednocześnie podaje się chemioterapię.

Refundacja leczenia tą metodą dopiero w planach

Metoda elektrochemioterapii nie jest jeszcze w pełni refundowana przez NFZ. To ma nastąpić w 2023 roku. O dalszych postępach będziemy Was informować.

Sonda
Czy osoby chorujące na nowotwory mogą liczyć w Polsce na wystarczającą opiekę?