Niesamowite znalezisko archeologiczne w Krośnie Odrzańskim! [WIDEO]

2021-07-19 9:03 Klaudia Pieszczyńska
kolczuga
Autor: pixabay.com

Na hałdach piasku, pomiędzy konarami drzew krył się niezwykły skarb. To fragment średniowiecznej kolczugi! Więcej w artykule.

W trakcie prac prowadzonych przy wale przeciwpowodziowym w Krośnie Odrzańskim, członkowie Stowarzyszenia 515 znaleźli duże fragmenty kolczugi rycerskiej. Pochodzi ona z XII albo XIII wieku. 

Przedmiot wyjątkowej rangi! Analogicznych obiektów z tego czasu mamy w Polsce może dwa. Jest to spowodowane tym, że w średniowieczu żelazo było bardzo cennym kruszcem, a więc było przekuwane. Taka kolczuga w ówczesnym czasie była warta ogromne pieniądze. Myślę, że za nią można było kupić całą wieś. 

Mówi Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Wszystkie fragmenty kolczugi przekazano do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. 

Kolczuga zostanie teraz poddana szczegółowym badaniom oraz konserwacji. To może potrwać nawet rok! Następnie znalezisko zostanie pokazane szerszej publiczności. A już dziś możecie zobaczyć to niezwykłe znalezisko na naszym filmie. 

Średniowieczna kolczuga znaleziona koło Krosna Odrzańskiego