Koronawirus szaleje w Europie. Uniwersytecki szpital jest gotowy [Audio]

2020-02-28 10:21 Dorota Gut
Szpital
Autor: Dorota Gut

Uniwersytecki szpital w Zielonej Górze jako jedyna placówka w województwie Lubuskim posiada oddział zakaźny. Jest on przeznaczony tylko dla dorosłych pacjentów. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa szpital zwiększył zapasy odzieży ochronnej oraz maseczek. Zakaźna choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami oraz problemami z oddychaniem.

Wirus zbliża się do Polski. Na Litwie oraz Białorusi potwierdzono pierwsze przypadki zarażonych osób. Zielonogórzanie mogą sami zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Wirus przenosi się nie tylko drogą kropelkową. Pomóc może częste mycie rąk.

Koronawirusem można też zarazić się przez dotyk. Jeżeli ktoś dotknie ręką wydzieliny pacjenta, który jest zakaźny i nie umyje ręki, a zatrze sobie spojówki to może przenieść wirusa i samemu się zarazić

- mówi dr Renata Korczak ze szpitala w Zielonej Górze. Uniwersytecki szpital posiada oddział zakaźny na który może przyjąć jednorazowo 35 pacjentów.​ Dzieci będą jednak odsyłane do innych placówek.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia osoby, które przebywały ostatnio m.in w północnych Włoszech powinny skontaktować się telefonicznie z sanepidem jeżeli mają takie objawy jak gorączka, kaszel czy też problemy z oddychaniem.

Szpital jest przygotowany - mówi dr Renata Korczak