Autobus MZK Zielona Góra

i

Autor: H.S

MZK Zielona Góra

Komunikacja miejska w Zielonej Górze jedna z najtańszych w Polsce. Ten ranking mówi wszystko

2023-03-22 15:29

Zielonogórski magistrat dwoi się i troi wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji, aby coraz częściej mieszkańcy korzystali z publicznej formy transportu. Autobusy elektryczne jak i niskie ceny biletów za przejazd w Zielonej Górze są jednymi z tańszych w naszym kraju.

Zielona Góra w czołówce najtańszej komunikacji w Polsce. Ten ranking mówi wszystko

Portal picodi.com przygotował zestawienie cen za bilet jednorazowy oraz miesięczny we wszystkich stolicach wojewódzkich na terenie Polski. Jak poinformował portal w badaniu wzięto pod uwagę ceny biletów jednorazowych i miesięcznych zgodnie z obowiązującymi cennikami spółek odpowiedzialnych za komunikację miejską według stanu na marzec 2023 r. Przeciętne pensje netto dla miast uwzględnionych w rankingu pochodzą ze strony numbeo.com, a dla polskich miast – z portalu statystykamiast.stat.gov.pl (ostatnie dostępne dane dotyczą stycznia 2023 r.) Przy konwertowaniu walut wykorzystaliśmy średnie kursy za luty 2023 r. według Google Finance.

Jak uplasowała się Zielona Góra w tym zestawieniu? Nie jest tajemnicą, że w Zielonej Górze płaci się 3 złote za normalny bilet jednorazowy. Ta kwota jest jedną z tańszych w kraju, podobnie jest w Gorzowie. Najdrożej jest u naszych wojewódzkich sąsiadów - w Szczecinie oraz Poznaniu, tam za bilet według picodi.com trzeba zapłacić 6 złotych. Podobnie jak w Krakowie.

Bilet miesięczny MZK w Zielonej Górze. Ile kosztuje bilet miesięczny w Zielonej Górze?

Cena biletu miesięcznego w Zielonej Górze również jest niska. W przygotowanym rankingu Zielona Góra wypada fantastycznie. Za miesięczną e-kartę należy zapłacić 90 zł, w Gorzowie jest to już 83 złote. Najtaniej jest w Krakowie, tam należy zapłacić jedynie 80 zł. W innych miastach w Polsce ceny są znacznie wyższe i dla przykładu w Białymstoku jest to koszt 130 zł. Najdroższa miesięczna opłata za komunikację jest w Szczecinie i jest to kwota 140 zł. Całe zestawienie znajdziecie tutaj

Portal picodi.com postanowił także obliczyć procent pomiędzy kosztem biletu miesięcznego a pensją netto (według najnowszych danych GUS) w danym mieście. W Zielonej Górze oscyluje na poziomie 1,9 proc. tak samo jest w Gorzowie Wielkopolskim. Lepiej jest tylko w Krakowie, tam wskaźnik wynosi - 1,3 proc.

Sonda
Czy korzystasz z komunikacji MZK w Zielonej Górze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE