Ciekawostki

Kartka z kalendarza. Tak Polacy obchodzili Boże Ciało kilkadziesiąt lat temu [Galeria]

Procesja Bożego Ciała ulicami parafii miastach oraz wsiach skupia wielu wiernych Kościoła katolickiego. W tym szczególnym dniu skupiają się oni na modlitwie, a także dzieci zaangażowane są w procesje. Już kilkadziesiąt lat temu szło wielu wiernych. Jak to dokładnie wyglądało? Musisz zobaczyć te zdjęcia.

Boże Ciało. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. W Polsce w tym dniu organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Charakterystycznymi znakami procesji są dzwonki oraz sypanie kwiatów przez pierwszokomunijne dziewczynki.

Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Lokalnie obchody święta przybierają rozbudowane formy.

Zobaczcie jak wyglądała procesja Bożego Ciała w latach 1930-1990. Przygotowaliśmy specjalną galerię zdjęć. Nie brakuje odświętnych ubrań, skupienia i modlitwy. Jak wyglądała procesja Bożego Ciała w poprzednich latach?

Kiedy jest Boże Ciało w 2023 roku? Data

W 2023 r. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) obchodzi się 8 czerwca, czwartek.

Dlaczego Boże Ciało jest zawsze w czwartek?

Boże Ciało obchodzimy w czwartek, jest to związane z Ostatnią Wieczerzą, która odbyła się w Wielki Czwartek. Sprawował ją Jezus Chrystus ze swoimi uczniami, Jezus przemienił chleb oraz wino w Swoje Ciało i Swoją Krew. W Wielki Czwartek został także ustanowiony Sakrament Eucharystii.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało
Sonda
Czy mimo epidemii w Boże Ciało powinny się odbywać procesje?