czerniak

i

Autor: pixabay.com

Jak ochronić się przed czerniakiem? Profilaktyka jest kluczowa

2024-05-15 7:49

Wizyta u dermatologa może uratować życie! Lubuski oddział NFZ-tu zachęca do regularnych badań znamion i pieprzyków, zwłaszcza przed wakacjami. To pozwoli szybko zdiagnozować czerniaka, który jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do wyleczenia.

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3 tys. zachorowań na czerniaki, z czego połowa jest już w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Lubuskie oddział NFZ-tu w ramach „Środy z profilaktyką” zachęca do profilaktyki i regularnych badań.

Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry. Jest odporny na leczenie i często tworzy przerzuty. Jednak wykryty odpowiednio wcześnie znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

Mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego NFZ-tu i podkreśla, że szczególnie narażone na zachorowanie są nie tylko osoby, które korzystają z solarium, ale też te z jasną karnacją, blond albo rudymi włosami oraz niebieskimi oczami.

Informacje i wypowiedzi ekspertów będą dziś dostępne na stronie internetowej lubuskiego NFZ-tu. W ramach dzisiejszej Środy z Profilaktyką zostanie też poruszony temat samobadania mężczyzn.