Będzie waloryzacja 500 plus? „Teraz jest dobra chwila”

i

Autor: Pixabay

Będzie waloryzacja 500 plus?! Elżbieta Rafalska: Teraz jest dobra chwila

2022-05-27 9:41

Będzie waloryzacja 500 plus? Coraz częściej mówi się, że świadczenie, które co miesiąc wpływa na konta Polaków powinno zostać zwiększone właśnie poprzez waloryzację. O tym mówiła także była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Według niej to dobry moment, by podnieść 500 plus.

Nie mam informacji, że rząd podwyższy to świadczenie, natomiast myślę, że się z tym poważnie liczy. Uważam, że co trzy lata powinna być waloryzacja i teraz jest dobra na to chwila – mówiła Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości „Rodzina 500 plus” obowiązuje w Polsce od 2016 roku. Jednak to w tym roku coraz częściej mówi się o waloryzacji świadczenia, między innymi przez szalejącą w naszym kraju inflację. Jak wyliczył Rafał Mundry, ekonomista i analityk biznesowy obecne 500 plus straciło na wartości i wynosi zaledwie 389 zł. Oznacza to, że złotówka z roku na rok traci, a przez to rodziny za te pieniądze mogą kupić coraz mniej potrzebnych produktów. Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że rząd stoi aktualnie przed dużym wyzwaniem.

Michał Woś: Nie szczujemy na Unię Europejską

Będzie waloryzacja 500 plus?

– Podniesienie wysokości świadczenia o 50 zł będzie oznaczać dla budżetu 4 mld zł miesięcznie. A oczekiwania są zapewne większe. Zróżnicowałabym świadczenie 500 plus dla rodzin wielodzietnych i dała im np. dodatek inflacyjny na czas wielkiej drożyzny – komentuje Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do pomysłu waloryzacji programu 500 plus odniósł się poseł Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Jak stwierdził, trzeba się upewnić czy rząd stać na taki krok.

– Mamy waloryzację emerytur. Nie chciałbym dywagować, czy nas stać na waloryzację 500 plus, czy nie, chciałbym usłyszeć ministra finansów, który odpowiada na to pytanie — mówił.