zamek

i

Autor: youtube

Żarski zamek odzyska dawny blask

2020-12-08 12:26

Dachówka została wyprodukowana na specjalne zamówienie.

Obecnie trwają tam prace związane z odbudową hełmu wieży zamkowej oraz wymianą uszkodzonego podczas pożaru pokrycia dachowego, mówi Arkadiusz Gutka ze Stowarzyszenia Region Łużyce.

Najważniejsza zmiana, która będzie widoczna to kolor hełmu wieży, zmieni się z zielonkawego na czerwony i będzie wynikał ze zmiany pokrycia hełmu wieży. Wracamy do histerycznego pokrycia w postaci dachówki ceramicznej karpiówki.

Dachówka jak się okazuje, została wyprodukowana specjalnie na tę okoliczność. Pierwszy etap odbudowy żarskiego zamku pochłonie ponad 650 tys. złotych. Później przyjdzie czas na kolejne modernizacje.

W drugim etapie chcielibyśmy zająć się konserwacją i odtworzeniem barokowego wystroju elewacji wieży. Natomiast trzeci etap obejmowałby prace konserwatorskie poszczególnych pomieszczeń, które zostały zalane podczas akcji gaśniczej.

Dodaje Gutka. Odbudowa spalonej części wieży i dachu zamku była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?
Jak w sklepie płacić ręką | ESKA XD - Mobmania #6
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE