Wypadki przy pracy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych [AUDIO]

2020-09-14 8:58 Klaudia Pieszczyńska
praca
Autor: pixabay.com

Prawie 350 osób w I kwartale 2020 roku w województwie lubuskim uległo wypadkom przy pracy, a w całej Polsce było to ponad 14 tysięcy osób. Jak zachować się w takiej sytuacji? Skąd można uzyskać pomoc? Więcej w artykule.

W pierwszym kwartale tego roku było o ponad dziesięć procent mniej wypadków, niż w ubiegłym. Ogółem w całej Polsce wypadkom uległo ponad 14 tysięcy osób. W naszym województwie było to niemal 350 osób.

Wypadki najczęściej zdarzają się w górnictwie, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w pomocy społecznej. Najmniej narażeni są informatycy oraz finansiści. Najwięcej wypadków jest spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

Mówi Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego oddziału ZUS. Pomoc w takim przypadku można otrzymać z Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS oczywiście pomaga osobom poszkodowanym na wiele sposobów. Warunkiem jest opłacanie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na świadczenie mogą liczyć zatrudnieni na umowę o pracę, na mocy umowy agencyjnej, bądź umowy zlecenia, ale również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Dodaje Muchowska. Wypadek przy pracy należy jak najszybciej zgłosić, na sporządzenie protokołu pracodawca ma 14 dni.

Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS mówi o wypadkach przy pracy
Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.