Szpitale nie zwalniają tempa a lubuski bank krwi świeci coraz większymi pustkami [AUDIO]

2020-07-29 7:56
RCKiK krwiobus
Autor: Dorota Gut

W lubuskich szpitalach w wakacje odbywają się normalnie planowane operacje. Do tego dochodzi w okresie letnim większa liczba wypadków. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na krew niezbędną do leczenia pacjentów. W lubuskim banku krwi zapasy jednak coraz bardziej się kurczą. Spowodowane jest to urlopami oraz odwołaniem większości akcji wyjazdowych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa braki w banku krwi uzupełniało podczas letnich festiwali i imprez. Większość z nich została jednak odwołana z powodu pandemii. Z powodu wakacyjnych wyjazdów mniej osób oddaje też krew w stacjonarnych punktach. W związku z tym w banku zaczyna brakować krwi.

Ta krew jest potrzebna i nie ukrywam, że jest to dla nas bardzo ciężki czas biorąc pod uwagę, że gro różnych imprez, czy spotkań, czy festiwali no niestety zostało odwołanych

- mówi Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Mieszkańcy sami mogą zorganizować taką akcję. Nie trzeba mieć wolnego pomieszczenia wystarczy miejsce gdzie mógłby zaparkować krwiobus.

Zawsze znajdzie się jakieś okienko w naszym harmonogramie, gdzie moglibyśmy coś zorganizować dodatkowego. Serdecznie zapraszam do kontaktu, na naszej stronie internetowej jest taka krótka instrukcja jak przygotować taką akcję

- dodaje Krzysztof Piwowarczyk. Najbliższe akcje wyjazdowe odbędą się w piątek oraz w sobotę w Kostrzynie nad Odrą a w środę w Gubinie. Dokładny harmonogram można znaleźć na tronie internetowej RCKiK w Zielonej Górze [Kliknij tutaj]. W tej chwili brakuje krwi z prawie każdej grupy.

Przed oddaniem krwi należy pamiętać o zjedzeniu lekkiego beztłuszczowego śniadania. Dzień wcześniej warto też wypić większą ilość wody.

Najprościej jest zorganizować akcje wjazdowe w krwiobusie - mówi Krzysztof Piwowarczyk z RCKiK w Zielonej Górze
Wakacyjna zbiórka krwi pod Urzędem Marszałkowskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.