Pogodny maj, deszczowy czerwiec. Czy prognozy pogody dla Lubuskiego są wiarygodne?

2021-05-06 14:46
pogoda
Autor: pixabay.com

W tym tygodniu w Lubuskiem jeszcze pochmurno, ale niebawem mają przyjść do nas dwucyfrowe temperatury. Końcówka maja będzie gorąca, a czerwiec minie nam pod znakiem deszczu i burz.

Tylko czy długoterminowe przewidywanie pogody rzeczywiście jest możliwe?

Nie da się tego zrobić dokładnie w stu procentach - nawet jeżeli chodzi o okres dwunastu godzin. Prognozowanie pogody to jest dosyć skomplikowany proces. Jest wiele modeli numerycznych, które opierają swoje wyliczenia na podstawie czujników, które wysyła się wysoko w troposferę i na podstawie zebranych danych superkomputery tworzą prognozę

- mówi Daniel Stępień z Lubuskich Łowców Burz.

Wiarygodne pogody to takie, które obejmują maksymalnie trzy najbliższe dni.

My jako Łowcy Burz opieramy się na wielu modelach numerycznych. Na ich podstawie staramy się przewidzieć pogodę na 2-3 dni wprzód, dlatego że to jest taki okres, w którym można mniej więcej przewidzieć, w którym regionie będzie padać, w którym rejonie może nastąpić burza, w którym rejonie będzie większe zachmurzenie albo intensywniejszy deszcz

- dodaje meteorolog.

Przewidywanie pogody z większym wyprzedzeniem są jak loteria - ale miejmy nadzieję, że maj rzeczywiście pokaże nam jeszcze swoją pogodną i ciepłą stronę!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl !

Które gwiazdy najbardziej schudły albo przytyły do roli? | ESKA XD - Martyna movie #17