Deszcz, mróz w nocy nawet -5! UWAGA NA GOŁOLEDŹ! Prognoza pogody 11 i 12 października

2021-10-11 8:51
Deszcz, mróz do minus 5 i wiatr!  Prognoza pogody 11 i 12 września
Autor: Simon A. Eugster

Deszcz, mróz do minus 5 i wiatr! Tak zapowiadają się dwa najbliższe dni. W poniedziałek w województwach zachodnich i na Pomorzu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami też opady deszczu, a wysoko w Sudetach przechodzące w przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich także deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu.

Jak informuje IMGW, na przeważającym obszarze Europy pogodę kształtują wyże znad zachodniej Rosji i Irlandii. Pod wpływem niżu znad północnej Skandynawii znajduje się północna i częściowo centralna część kontynentu, a wschodnia część Basenu Morza Śródziemnego jest pod wpływem płytkiego niżu z rejonu Adriatyku. Polska od północnego zachodu zacznie dostawać się pod wpływ zatoki niżu znad północnej Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem zalega suche powietrze polarne kontynentalne, za frontem napłynie wilgotniejsze powietrze polarne morskie. W górach prognozuje się opady śniegu, ale w październiku to nic dziwnego. IMGW zapowiada, że zarówno poniedziałek jak i wtorek będą śniegowe. W niektórych miejscach pokrywa urośnie o aż 5 centymetrów! Gdzie spodziewać się opadów śniegu? Co nas czeka w pogodzie w najbliższe dni?

Spis treści

  1. Prognoza pogody 11 października
  2. Prognoza pogody 12 października
  3. Prognoza pogody 11 i 12 października. Opady deszczu

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest Halloween 2021? W jaki dzień wypada święto strachów w Polsce? [DATA]

Prognoza pogody 11 października

W poniedziałek w województwach zachodnich i na Pomorzu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami też opady deszczu, a wysoko w Sudetach przechodzące w przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Zachmurzenie umiarkowane i duże również na krańcach południowo-wschodnich. Nad resztą kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, od północnego zachodu stopniowo wzrastające do dużego. Początkowo lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna przeważnie od 11 do 14 st., w obszarach podgórskich Karpat około 9 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami porywisty, na wybrzeżu i w Sudetach wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych, na zachodzie skręcający na zachodni.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wybrzeżu burze z opadami deszczu do 10 mm. Bez opadów jeszcze na krańcach wschodnich. Temperatura minimalna na większości obszaru od 3 do 8 st., tylko na wschodzie Polski oraz w rejonach podgórskich Karpat od 0 do 3 st.; tutaj też miejscami spadek temperatury powietrza przy gruncie do -5 st. Kierowcy muszą uważać na gołoledź! Wiatr na wschodzie przeważnie słaby, nad resztą kraju słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Na wybrzeżu i wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza pogody 12 października

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich także deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Wysoko w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Na wybrzeżu miejscami burze z opadami deszczu do 10 mm. Temperatura maksymalna od 6 st. w obszarach podgórskich Karpat i 9 st. na Suwalszczyźnie do 10 st., 12 st. na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Wysoko w górach i na wybrzeżu wiatr okresami dość silny, w porywach do 65 km/h. Wysoko w górach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody 11 i 12 października. Opady deszczu

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego. Temperatura maksymalna 12 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 3 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. We wtorek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni

Maciej Żurawski mocno zawiedziony reprezentacją Polski. Wymienia słabości