Koryto rzeki Bzury i staw w parku miejskim w Zgierzu zostaną zrewitalizowane

i

Autor: D.T.

Marsz w obronie Odry już niebawem. Jak będzie przebiegać trasa marszu?

2023-02-02 13:19

O katastrofie ekologicznej na Odrze latem 2022 mówiła cała Polska. Zdjęcia śniętych ryb z rzeki jeszcze przez kolejne miesiące pojawiały się w mediach społecznościowych. Pojawiło się wiele inicjatyw na temat ratowania środowiska. Jedną z nich jest uznanie rzeczki za osobę prawną. Z tej okazji odbędzie się marsz.

Marsz w obronie Odry. Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Data marszu

Z inicjatywy społecznej wolontariuszy "Plemienia Odry" powstał pomysł uznania rzeki za osobę prawną, aby Odra miała swojego reprezentanta. Z tej okazji odbędzie się marsz w obronie Odry. „Być osobą prawną, czyli podmiotem, to znaczy mieć wartość, którą można chronić na przykład występując w jej imieniu przed sądem. »Osoba prawna« to rekwizyt, tarcza, narzędzie w rękach prawa służące do reprezentowania i chronienia określonej struktury, grupy ludzi, ale również ziemi czy rzeki” – tłumaczą twórcy inicjatywy.

Przykładami rzek z osobowością prawną są m.in. Magpie (Kanada), Vilcabamba (Ekawador) czy Whanganui (Nowa Zelandia).

Trasa marszu w obronie Odry. Tak można wesprzeć marsz

Marsz w obronie Odry rozpocznie się 20 kwietnia 2023 r. i będzie on podzielony na 44 odcinki - od źródła do ujścia rzeki. Będzie on trwać około 45 dni. W województwie lubuskim wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu wzdłuż brzegu Odry w m.in. Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, okolicach Będowa oraz Rąpic. Natomiast 6 maja 2023 roku zaplanowana jest we Wrocławiu manifestacja. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w marszu nawet w krótkiej wędrówce. Zainteresowani będą mogli wybrać tempo wędrówki: 23 km/dzień oraz 60 km/dzień. Finał marszu zaplanowany jest na 3 czerwca 2023 roku. Formularz zapisu oraz dokładna mapa wędrówki znajduje się tutaj

Petycja w sprawie uznania Odry za osobę prawną

Według danych podanych przez organizatorów na stronie internetowej, pod petycją w sprawie uznania Odry za osobę prawną, podpisało ponad 8,5 tys. osób. Znaną postacią związaną z województwem lubuskim, które popiera akcję jest Olga Tokarczuk, noblistka i pisarka.

Test o rzekach w Polsce. Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkie bez mapy!

Pytanie 1 z 12
Ta rzeka przepływa przez Białystok. Chodzi o:
Źródło: Marsz w obronie Odry już niebawem. Jak będzie przebiegać trasa marszu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE