Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Marsz w obronie Odry. Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Data marszu
Z inicjatywy społecznej wolontariuszy "Plemienia Odry" powstał pomysł uznania rzeki za osobę prawną, aby Odra miała swojego reprezentanta. Z tej okazji odbędzie się marsz w obronie Odry. „Być osobą prawną, czyli podmiotem, to znaczy mieć wartość, którą można chronić na przykład występując w jej imieniu przed sądem. »Osoba prawna« to rekwizyt, tarcza, narzędzie w rękach prawa służące do reprezentowania i chronienia określonej struktury, grupy ludzi, ale również ziemi czy rzeki” – tłumaczą twórcy inicjatywy.
Przykładami rzek z osobowością prawną są m.in. Magpie (Kanada), Vilcabamba (Ekawador) czy Whanganui (Nowa Zelandia).
Trasa marszu w obronie Odry. Tak można wesprzeć marsz
Marsz w obronie Odry rozpocznie się 20 kwietnia 2023 r. i będzie on podzielony na 44 odcinki - od źródła do ujścia rzeki. Będzie on trwać około 45 dni. W województwie lubuskim wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu wzdłuż brzegu Odry w m.in. Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, okolicach Będowa oraz Rąpic. Natomiast 6 maja 2023 roku zaplanowana jest we Wrocławiu manifestacja. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w marszu nawet w krótkiej wędrówce. Zainteresowani będą mogli wybrać tempo wędrówki: 23 km/dzień oraz 60 km/dzień. Finał marszu zaplanowany jest na 3 czerwca 2023 roku. Formularz zapisu oraz dokładna mapa wędrówki znajduje się tutaj.
Petycja w sprawie uznania Odry za osobę prawną
Według danych podanych przez organizatorów na stronie internetowej, pod petycją w sprawie uznania Odry za osobę prawną, podpisało ponad 8,5 tys. osób. Znaną postacią związaną z województwem lubuskim, które popiera akcję jest Olga Tokarczuk, noblistka i pisarka.
Źródło: Marsz w obronie Odry już niebawem. Jak będzie przebiegać trasa marszu?