Mammobusy znów ruszyły w trasę

2020-11-13 9:10 Klaudia Pieszczyńska
nfz
Autor: pixabay.com

Żaranki ponownie mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. W trasę ruszyły mammobusy. Akcja jest skierowana do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Więcej w artykule.

Mammobusy znów ruszyły w trasę. Dzięki temu żaranki znów mogą zbadać się bezpłatnie. Jest to akcja skierowana do kobiet w wieku od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu dziewięciu lat. 

Powinniśmy kontrolować swoje ciało. Zwłaszcza panie powinny wykonywać regularnie samobadanie piersi, ale także skorzystać z naszego programu. 

Mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze. W naszym regionie kobiety chętniej korzystają z tego typu badań, niż mieszkanki większości Polski, gdzie wskaźnik wykonywania mammografii wynosi nieco ponad 30%.

Takie badanie przysługuje raz na dwa lata, chyba że diagnostyka wskaże jakieś zmiany. Jeżeli chodzi o nasze województwo, to objęcie profilaktyką raka piersi kształtuje się na poziomie 44%. 

Dodaje Branicka. Aby skorzystać z badania nie potrzeba skierowania. Wystarczy dowód osobisty. W najbliższych dniach mammobus zatrzyma się w powiecie żagańskim.

Ukwiecona Zielona Góra - miasto kupiło chryzantemy od lokalnych sprzedawców