Choć koronawirus nie odpuszcza to coraz mniej mieszkańców nosi maseczki! [AUDIO]

2020-07-31 8:27 Dorota Gut
Maseczka
Autor: pixabay.com

To było pierwsze tego typu badanie w Europie Środkowej. Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego sprawdzili, jak Polacy stosują się do nakazu noszenia maseczek. Przez trzy tygodnie maja o konkretnej godzinie żacy w różnych regionach kraju obserwowali mieszkańców. Z badania wynikło, że coraz mniej osób maseczki nosi w prawidłowy sposób!

Badanie było przeprowadzane w maju, gdy obowiązkowe było noszenie maseczek poza miejscem zamieszkania. Okazało się, że wiele osób nie stosowało się do nakazu.

Najlepiej maski nosiły osoby starsze, powyżej 60-tego roku życia, było to 80%. Najniższy odsetek notowaliśmy wśród osób młodych, czyli tych poniżej 20-tego roku życia

- mówi prof. Maria Gańczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W trzecim tygodniu badania już tylko co druga młoda osoba nosiła maseczkę. Do zaleceń obowiązkowego zasłaniania nosa i ust stosowało się w tamtym okresie ok. 66 % Polaków. Maseczki często były też źle zakładane.

Co drugi Polak nosi maseczkę w sposób nieprawidłowy. Najczęściej jest to noszenie poniżej nosa, czyli odsłonięcie nosa, albo odkrycie całej twarzy, czyli noszenie maski na brodzie

- dodaje prof. Maria Gańczak. Źle założone maseczki nie ochronią nas przed zarażeniem koronawirusem.

Okazało się, że Polacy najchętniej korzystają z maseczek materiałowych rzadziej chirurgicznych. Badanie zostało przeprowadzone w 13 województwach.

Tylko co drugi Polak nosi maseczkę w sposób prawidłowy - mówi prof. Maria Gańczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.