Żmija zygzakowata czy trzeba się jej bać

2021-06-23 14:28
żmija zygzakowata
Autor: lasy.gov

Podczas wakacyjnych wycieczek warto pamiętać, że ten jadowity wąż występuję w całym kraju i możemy go spotkać także w okolicach Zamościa.

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. W okolicach Zamościa i na terenie Roztocza także nie jest rzadkością, ponieważ najczęściej zamieszkuje lasy, podmokłe łąki i polany. Można ją też spotkać wylegującą się w promieniach słonecznych nawet w przydomowym ogródku. Rzadko kąsa człowieka, zazwyczaj przed nim ucieka.

Nawet jeśli zostaną zmuszone do obrony, to często ich ugryzienie jest suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Wbrew wielu krążącym opiniom, ukąszenie z jadem nie jest śmiertelne dla dorosłego zdrowego człowieka, jednak dla dzieci i osób starszych może stanowić ogromne zagrożenie. — mówi Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów.

Po ukąszeniu żmii zawsze należy jak najszybciej dotrzeć do lekarza, który oceni konieczność podania antytoksyny. Nie jest trudno rozpoznać tego jadowitego gada:

Żmija posiada trójkątny, lekko sercowaty kształt głowy i pionową źrenicę oka. Charakterystyczny zygzak nie jest zawsze widoczny, gdyż żmija występuje w wielu barwnych odmianach. Zygzak możemy zaobserwować u żmii w kolorze srebrnoszarym, brązowym, oliwkobrązowym, czerwonobrązowym czy nawet miedzianoczerwonym. Spotyka się jednak żmije o jednolitym czarnym ubarwieniu, na którym owego zygzaka gołym okiem nie widać. — dodaje Jańczuk.

Żmija zygzakowata, tak jak wszystkie nasze rodzime węże są pod ochroną, więc jeśli nie życzymy sobie jej towarzystwa po prostu zostawmy ją w spokoju.

Raport z anteny 23.06, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE