Zamość: Znikomek zasiądzie na nowych schodach ZDK

2021-09-15 13:43
Znikomek
Autor: Zamojski Dom Kultury

Kolejna postać z twórczości Bolesława Leśmiana pojawiła się w Zamościu. Znikomek czeka na remont budynku Zamojskiego Domu Kultury, bo właśnie tam na stałe będzie jego miejsce.

Znikomek to już piąta postać inspirowana twórczością Bolesława Leśmiana w Zamościu. Podczas Festiwalu 14. Ulica Literacka odsłonięto rzeźbę, która po remoncie schodów prowadzących do Zamojskiego Domu Kultury przy ulicy Partyzantów 13, zostanie na nich umieszczona. Autorem wszystkich rzeźb jest Bartłomiej Sęczawa.

Żeby poznać Znikomka, najlepiej byłoby zaznajomić się z wierszem, bo to jest taka osoba dosyć rozdwojona, rozkochana. Trudno powiedzieć na ile to jest człowiek, na ile jest to postać poetycka. Starałem się przedstawić Znikomka, tak jak ja go sobie wyobrażam. Na początku pracę wykonuję w glinie, potem praca jest robiona w wosku, a następnie taka woskowa już dopracowana forma jest zalewana ciekłym brązem. — mówi Bartłomiej Sęczawa.

Znikomek dołączył do Bajdały z Rynku Wodnego, Srebronia z ul. Żeromskiego, Gadów z ul. Staszica i Skrzypka opętanego z bramy do Parku Miejskiego w Zamościu. Wszystkie te rzeźby są swoistym pomnikiem Bolesława Leśmiana, który przez 13 lat (1922-1935)mieszkał w Zamościu.

Polecany artykuł:

Krasnobród: Toyotą w drzewo