Uczniowie III LO w Zamościu w projekcie Erasmus+

i

Autor: III LO w Zamościu

Zamość: Uczniowie III LO w projekcie Erasmus+ "DemEUcracy for All"

2022-05-16 17:36

Promowanie wartości demokratycznych i praw człowieka to główne cele przedsięwzięcia, w którym bierze udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Zamościu. Wspólnie z uczniami z czterech innych innych krajów przygotowuje ciekawe projekty.

Nowe międzynarodowe znajomości, podróże i poznawanie kultur innych krajów, ale przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat praw człowieka i demokracji. To korzyści, które czerpią uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Zamościu z udziału w projekcie Erazmus+ "DemEUcracy for All".

To jest projekt między pięcioma szkołami z pięciu krajów - z Danii, Portugalii, Serbii, Włoch i nasza szkoła. Chodzi przed wszystkim o rozwijanie świadomości wśród młodzieży na temat praw człowieka w tym szerokim pojęciu, a więc praw kobiet, praw niepełnosprawnych, mniejszości narodowych itd. W ramach projektu mamy szereg zadań różnego typu. — mówi Renata Ochniowska, koordynator projektu i nauczyciel III LO w Zamościu.

Powstała m.in. książka dla dzieci o prawach człowieka. Stworzyli ją uczniowie zamojskiego liceum wspólnie z młodymi ludźmi z pozostałych krajów. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników była też wizyta u rówieśników w Danii i Portugalii.

Fajnie jest mieć możliwość przeżycia czegoś takiego, rozwoju, spotkania z innymi ludźmi, porozmawiania po angielsku, podszlifowania trochę tego języka i zrozumienie problemów świata, bo te jest główny punkt naszego projektu. — mówi Adrian Karchut, uczeń trzeciej klasy III LO w Zamościu.

Sam pobyt tam i poznanie tych ludzi to było coś wspaniałego, poznaliśmy kulturę trzech innych państw. I tak naprawdę zaprzyjaźniliśmy się też z tymi ludźmi. — dodaje Julia Szeliga uczennica III LO biorąca udział w projekcie.

Plusem "DemEUcracy for All" jest też to, że uświadamia młodym ludziom ich realny wpływ na społeczeństwo, którego są ważną częścią.

Wydaje mi się, że generalnie tego typu przedsięwzięcia są bardzo istotne dlatego, że jeśli sobie rozmawiamy o prawach człowieka, czy w ogóle o tym systemie prawnym obowiązującym w krajach demokratycznych, to jest to tylko taka dyskusja bardzo często w wymiarze bardzo teoretycznym. Natomiast rzeczywiście takie kontakty z ludźmi z innych krajów pozwalają też zobaczyć, jak oni patrzą na te sprawy, jak to wygląda w ich krajach i w jaki sposób dbają o to by społeczeństwo się rozwijało. — mówi Paweł Kozak, nauczyciel historii w III LO w Zamościu.

Projekt jest w trakcie i przed uczestnikami jeszcze kilka zadań, m.in. wizyta w Serbii w szkole dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.