Zamość: Stary Szpital przejdzie termomodernizację. Inwestycja przyniesie oszczędności

2021-02-22 9:32 Wioletta Sawa
ocieplenie
Autor: https://pixabay.com

Już w marcu rozpocznie się termomodernizacja Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Już został określony harmonogram prac. Inwestycja rozpocznie się od budynku przychodni przy ulicy Kilińskiego.

- Będzie to tak zwana głęboka termomodernizacja. Będzie  polegała na sterowaniu ciepłem we wszystkich budynkach szpitala oprócz tego będzie to również   wymiana klimatyzacji w bloku operacyjnym i  w kuchni szpitalnej. Termomodernizacja obejmie również    docieplenia budynku przychodni przy ulicy Kilińskiego i dwóch budynków, które nie zostały do tej pory docieplone.  W ramach tej inwestycji wymienimy oświetlenie całego szpitala na oświetlenie energooszczędne. To jest duży projekt    - mówi prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego - Mariusz Paszko.

Sterowanie ciepłem pozwoli na lepsze ogrzanie budynków.

- To sterowanie  powietrzem polega na tym że budynki są niezależnie sterowane  w zależności od tego jaka jest temperatura na zewnątrz i wewnątrz , co pozwoli  na większe  lub mniejsze dogrzewanie  konkretnych budynków i pomieszczeń . Obecnie komfort cieplny w szpitalu jest zapewniony , jednak niektóre pomieszczenia prawdopodobnie są przegrzewane i za to więcej płacimy . Kiedy będzie  termoregulacja ciepło będzie  prostsze do ustawienia i przez to oszczędniejsze dla szpitala, natomiast wymiana klimatyzacji na bloku operacyjnym zwiększy komfort pracy i komfort pacjentów - dodaje Mariusz Paszko.

Dzięki termomodernizacji szpital będzie mógł zaoszczędzić rocznie około 400 tysięcy złotych na ogrzewaniu I energii elektrycznej.

Inwestycja będzie kosztowała prawie 7 milionów złotych z czego dofinansowanie z Narodowego funduszu Ochrony Środowiska 3 miliony 700 tysięcy złotych