Zamość: Seniorzy o tym dlaczego się zaszczepili

2021-10-15 15:17

"Zaszczepiłem się, bo chcę żyć", "Zaszczepiłam się, bo uwielbiam rozmowy z wnukami i cenią życie." To słowa seniorów, mieszkańców Zamościa, którzy wzięli udział w kampanii społecznej #tomojwybor.

Miasto Zamość przygotowało kampanię społeczną #tomojwybor, której celem jest zaprezentowanie stanowiska zamojskich seniorów w odniesieniu do szczepień. Do rozmowy zaproszono 33 osoby. Najmłodsza ma 57 lat, najstarsza 100. Wszyscy są mieszkańcami Zamościa. Zapytano ich dlaczego się zaszczepili.

Te odpowiedzi wraz ze zdjęciem, imieniem oraz wiekiem są opublikowane na zamojskich ulicach w formie przenośnej wystawy. Ona będzie zmieniała lokalizacje, żeby się nie opatrzeć. Ta wystawa to nie tylko ładne zdjęcia, ta wystawa ma też bardzo ważny przekaz. — mówi Barbara Godziszewska, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość.

Statystycznie grupą, która najczęściej korzysta ze służby zdrowia są seniorzy. Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się. W Zamościu zaszczepionych osób jest niecałe 48%.

Babcia i dziadek to są takie osoby, których nie da się tak naprawdę nie lubić, po pierwsze. Po drugie to są osoby, które jak coś powiedzą, to my się liczymy z ich zdaniem, bo mają autorytet wieku, przede wszystkim. I pomyśleliśmy, że oddamy głos seniorom i to seniorzy powiedzą, że nie podoba im się to. Może akurat to skłoni osoby, które są innego zdania lub które nie do końca są jeszcze przekonane co do zasadności, do tego żeby właśnie się zaszczepić. Może któryś z powodów tych osób, które wystąpiły na tych planszach, ich przekona. —  dodaje Godziszewska.

W ramach akcji pojawiło się też 5 billboardów na terenie miasta. Kampania jest również prowadzona w mediach społecznościowych Miasta Zamość. Tam oprócz zdjęć seniorów, znajdują się pomocne informacje dotyczące szczepień.