Zamość: Rakieta V2 znaleziona na łące w Mokrem

2021-07-07 11:23

Na łąkach w pobliżu lotniska w Mokrem (gmina Zamość) znaleziono fragmenty niemieckiej rakiety V2 z czasów II wojny światowej.

W dniu 3. lipca Andrzej Maziarz z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu wspólnie z Archeofuture oraz grupą przyjaciół z Zamościa i Lublina - dokonał odkrycia i wydobył pozostałości rakiety balistycznej V2, która spadła wiosną 1944 roku na łąkach niedaleko wsi Mokre (gmina Zamość).

Rakieta V2 - to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna. Niezwykle nowoczesna, jak na tamte czasy broń mierzyła ponad 14 m, ważyła 13 000 kg i osiągała prędkość 2900 do 5500 km/h. — mówi Andrzej Maziarz.

Celem poszukiwań było miejsce rozbicia samolotu niemieckiego, na podmokłych łąkach w pobliżu lotniska w Mokrem. Właściciel terenu zgodził się na prowadzenie poszukiwań i wydobycie szczątków tego samolotu. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na przeprowadzenie tych poszukiwań. Jednak zamiast rozbitego samolotu odnaleziono rakietę. W ziemi na głębokości około 2,5 metra znajdował się rozerwany na dwie części nos rakiety, fragmenty poszycia, mechanizmów sterowania i wiele drobnych elementów. Łącznie około 100 kg znalezisk.