Zamość: Powstała druga jadłodzielnia. Będzie można podzielić się żywnością

2021-01-15 10:47 Wioletta Sawa
jadłodzielnia
Autor: Wioletta Sawa

Na przystanku autobusowym przy Hubie Komunikacyjnym przy ul. Peowiaków powstała druga w Zamościu jadłodzielnia. To miejsce wymiany żywności. Można w niej zostawić jedzenie lub zabrać je ze sobą. Za darmo.

Na pomysł powstania tego punktu wpadło miasto Zamość oraz Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej .

- W jadłodzielni dzielimy się żywnością. Chcielibyśmy by to miejsce, było miejscem, które kumuluje  Zamościan ale z drugiej strony odpowiada  też na współczesne  potrzeby. To nie jest tak, że dzielimy się  jedzeniem tylko   dlatego że ktoś jest w gorszej sytuacji i tego potrzebuje. Dzielimy się żywnością także wówczas gdy  mamy jej  za dużo.  Około 5- 6 procent wszystkich  śmieci w Zamościu  to jest żywność   - mówi prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.

Jadlodzielnia ma nie tylko uratować żywność przed zmarnowaniem.

-   Dzielenie się żywnością jest też uczynkiem miłosiernym wobec drugiego człowieka. Czasem ktoś ma problem bo chciałby pomóc a nie wie jak to zrobić, takie punkty jak ten dają takie możliwości by to uczynić. Prościej się nie da - mówi Dyrektor- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks.Marcin Jakubiak.

Jadłodzielnia jest otwarta 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

O każdej porze można poczęstować się jedzeniem lub zostawić je innym.

Można tam przynosić produkty, które sami chcielibyśmy zjeść i dostać. Ważne by były świeże i nienadpoczęte. Spis produktów , które możemy przynosić i regulamin korzystania z jadłodzielni znajdują się na miejscu.

Jadłodzielnia Podziel/poczęstuj jest drugim tego typu miejscem w mieście, jeszcze jeden punkt  znajduje się przy kościele św. Brata Alberta w Zamościu przy ul. Dembowskiego.