zamość

i

Autor: Wioletta Sawa

Zamość : Marek Grechuta ma już swoją ulicę. Dzisiaj oficjalnie ją odsłonięto [WIDEO]

2020-12-10 15:43

Dzień wybrano nieprzypadkowo ponieważ właśnie 10 grudnia przypada 75. rocznica urodzin - Marka Grechuty- znanego piosenkarza, kompozytora i autora tekstów, który urodził się właśnie w Zamościu i żył tutaj 18 lat. Twórca takich przebojów jak "Nie dokazuj" czy "Będziesz moja panią", decyzją zamojskich radnych stał się patronem zamojskiej ulicy.

Odsłonięcia tablicy Marka Grechuty dokonali wspólnie : Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk,  pomysłodawca inicjatywy- Janusz Kawałko oraz Przewodniczący Osiedla Powiatowa- Tomasz Maksymiuk.

- Dla Zamościa jest to uhonorowanie jednego z lubianych obywateli, świetnego poety, znanego w całej Polsce- mówił Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.

Jest to dzień wyjątkowy nie tylko dlatego że dzisiaj przypada 75 rocznica urodzin Marka Grechuty , w tym roku również  w czerwcu minęła 20. rocznica ostatniego   pięknego koncertu Marka Grechuty w Zamościu.  Tego dnia była ogromna rzesza ludzi, wszyscy byli wzruszeni. Wszyscy zaśpiewali Markowi Grechucie kiedy wyszedł na scenę: - "Marku jesteś w domu zostań z nami. Marek Grechuta wraca do Zamościa. Jest to radość dla wszystkich mieszkanców Zamościa.  Nie wszyscy wiedzą, że Marek Grechuta jest twórca "Hymnu o Zamościu". Ten utwór wzrusza, pokazuje , że Marek Grechuta głęboko w sercu miał ukryty Zamość-. tutaj Marek Grechuta  urodził się i żył przez 18 lat. Tutaj Marek stawiał pierwsze kroki artystyczne. Był jednym z najlepszych szermierzy w szkole średniej, był też lekkoatletą. Ten symboliczny powrót Marka Grechuty sprawia że będziemy wracać do jego twórczości. Bardzo dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego że mamy ulicę Marka Grechuty-    mówi pomysłodawca tej inicjatywy - Janusz Kawałko.

Ulica Marka Grechuty to dawna ulica  majora Włodzimierza Pawłowicza Milejewa. Ulica znajduje się na Osiedlu Powiatowa .  Jest łącznikiem pomiędzy  ulicami Szwedzką i Sikorskiego.

Zmiany nazwy ulicy „Milejewa” na „Marka Grechuty” dokonała Rada Miasta Zamość podczas sesji 26 października 2020r.   

Otwarcie ulicy Marka Grechuty w Zamościu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE