Zamość: Kończy się Tydzień Mediacji

2021-10-22 11:16
zamość
Autor: https://pixabay.com

Zamiast spotykać się w sądzie lepiej pójść do mediatora. Ugoda zawarta dzięki mediacji pomoże nam szybciej i taniej zakończyć spór cywilny, gospodarczy czy rodzinny.

To tylko część korzyści.

- Co jest najważniejsze w mediacji? To, żeby strony nauczyły się patrzeć sobie w oczy , żeby przy jednym stole spróbowały funkcjonować tak jak potrzeba, żeby zaczęły ze sobą rozmawiać- mówiła Sędzia w stanie spoczynku w Sądzie Okręgowym w Lublinie- Eleonora Porębiak- Tymecka

- Samo uzgodnienie czy doprowadzenie do ugody to jest tylko jakaś część naszego działania. Bardzo często doprowadzamy do tego, że strony zaczynają się rozumieć wzajemnie . Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak się stało, co doprowadziło ich do tego, że byli w konflikcie ? Konflikt przestaje być destruktywny a zaczyna być konstruktywny i to jest najważniejsze - dodaje sędzia.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości liczba mediacji wzrosła w tym roku 2 procent w sprawach cywilnych, a skuteczność mediacji wzrosła o 4 procenty. Okręg lubelski i zamojski są w czołówce tych rankingów

Dzisiaj kończy się Tydzień Mediacji trwający od 18 października. Jego celem było przypominanie i zachęcanie do wybierania mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów sądowych.