z

i

Autor: Wioletta Sawa

Zamość: Festiwal Stolica Języka Polskiego wystartował w Zamościu. Od poniedziałku jest w Szczebrzeszynie

2020-08-03 8:59

Zamojski dzień rozpoczął w tym roku Festiwal Stolica Języka Polskiego. Wydarzenie poświęcone literaturze polskiej zainaugurowało spotkanie z Grażyną Lutosławską w ramach Małej Stolicy.

To już szósta edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. W tym roku wydarzenie wystartowało w Zamościu.

- Festiwal jest  narzędziem, służącym temu, by ludzie nie uciekali od książek, żeby zaczęli czytać więcej - mówi organizator festiwalu- Piotr Duda.

 Wydarzenie rozpoczęło się spotkaniem z  Grażyną Lutosławską - filozofką, dziennikarką, pisarką dla dzieci, twórczynią słuchowisk. W trakcie spotkania zebrani widzowie mieli okazję dowiedzieć się między innymi o tajnikach pracy pisarskiej czy o życiu.

- Nie wyobrażam sobie swojego czytelnika, z szacunku. Nie chce wyobrażać sobie czego oczekuje czytelnik. To co mogę zrobić, to ofiarować, to postarać się tak, by było jak najlepiej, by wszystkie dzieci mogły sobie z tego coś wziąć, jeśli zechcą- dodaje Grażyna Lutosławska.

- Dawno temu widziałam obrazek potężnej szafy z wieloma szufladami, którą ludzie zabierali ze sobą w podróż. Kiedy zatrzymywali się w pewnym miejscu i coś im było potrzebne to otwierali szafę i wyciągali z niej potrzebne rzeczy, tak samo było w kolejnych miejscach. Jednak gdyby oni wcześniej tam nic nie włożyli to w tej drodze nie mogliby niczego wyjąć.  Zaczęła mi się jawić metafora życia jako takiej szuflandii. Jeżeli nie nazbieramy tych smaków, zapachów, spotkań, relacji to kiedy zatrzymamy się na jakimś przystanku i przystaniemy  na chwilę i kiedy otworzymy szafę to tam będzie pusto- mówiła podczas spotkania Grażyna Lutosławska.

W ramach zamojskiego dnia Festiwalu Stolica Języka Polskiego  odbyło się spotkania autorskie, których gośćmi byli: Warzyniec Konarski, Marcel Woźniak, Sylwia Stano, Janusz Kawałko. W programie były też rozmowy  z Bogusławem Wróblewskim, Łukaszem Janickiem, Andrzejem Jaroszyńskim i Piotrem Biłosem  w ramach spotkania "Na pograniczu narodów i kultur- 40 lat Akcentu"   W ramach "Teatru poezji - Norwid"- gośćmi byli Jarosław Gajewskii Józef Franciszek Fert. Widzowie mieli również okazję obejrzeć spektakl improwizowany Klubu  Komediowego- "Tajemnica beletrysty czyli ostatnia czytelnia na Imelinie" oraz Spektakl Poetycki "Nasz Papież".

W poniedziałek Stolica Języka Polskiego przenosi się do Szczebrzeszyna. Tam  odbędą się spotkania z Krzysztofem Kasdepke, Martą Kopyt, Kasią Stoparczyk. Będą też  Warsztaty z Agnieszką Wolny–Hamkało i Warsztaty Beatbox – z Kasią Stoparczyk i Patrykiem Matela.

Do Zamościa festiwal  wróci jeszcze 9. sierpnia na Zagadkową niedzielę.