Zamość: Dwie szkoły z klasami przygotowania wojskowego. Znalazły się na liście MON-u

2020-09-14 8:53 WS
wojsko
Autor: https://pixabay.com/pl

"Rolniczak" i "mundurówka" to dwie szkoły z Zamościa które znalazły się na liście 130 placówek, w których zostają w tym roku szkolnym utworzone klasy oddziału przygotowania wojskowego.

To pierwsze takie kompleksowe rozwiązanie dla młodzieży zainteresowanych wojskowością. Wprowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu przy współudziale Ministerstwa Obrony Narodowej, konsekwencją tego będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści  takich jak: możliwość przygotowania skróconej służby przygotowawczej  a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych, wstąpienie do czynnej służby wojskowej a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe - mówi Szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej w MON- ppłk Waldemar Krzyżanowski.

Zamojskie szkoły dostały się na listę ponieważ  spełniły określone kryteria MON-u. Miały między innymi odpowiedni bazę lokalow, kadrę, były aktywne w szkoleniach i otrzymały pozytywną opinię Kuratorium Oświaty i  Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

- Włączenie naszej szkoły do programu jest dla nas wyróżnieniem, a  młodzieży pozwoli  podnieść swoje kwalifikacje z zakresu wyszkolenia wojskowego - mówi Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu- Antoni Turzyniecki .

Ministerstwo Obrony Narodowej nie tylko przygotowało szczegółowy plan nauczania i szkolenia uczniów ale  dofinansuje również  zakup zestawów umundurowania oraz wyposażenia dla szkoły. Uczniowie będą się uczyć w szkole i na terenie jednostki wojskowej. W ostatnim roku nauki  odbędzie się dla nich  obóz szkoleniowy.