zamość

i

Autor: sanatorium

Inwestycje

Niepełnosprawni uchodźcy z Ukrainy mogą cieszyć się lepszymi warunkami pobytu

2023-03-29 14:59

28. marca została otwarta nowo wyremontowana i dostosowana do specjalnych potrzeb – kuchnia i jadalnia w Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. To ono obecnie stanowi bezpieczną przystań dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.

W krasnobrodzkim  sanatorium przebywa od 17 marca 2022 roku obecnie 38 osób, z czego 29 to  osoby niepełnosprawne. To dzieci na wózkach inwalidzkich, niewidome lub z upośledzeniami umysłowymi. Przyjechali z miejscowości Znamjanka na Ukrainie.

- Mieszkają w budynku po szkole , szkoła została zaadoptowana na potrzeby tej grupy . Były tam sypialnie, była jedna łazienka , ale nie było miejsca do przygotowywania posiłków nie było też jadalni . Na ten cel pozyskaliśmy pieniądze  - mówi Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego imienia Janusza Korczaka w Krasnobrodzie - Barbara Kowal​.

- Mamy teraz nowoczesną kuchnię z nowoczesnym sprzętem- piekarnikiem, mikrofalówką , płytą indukcyjną. Mamy piękne meble . Po drugiej stronie kuchni znajduje się jadalnia . Stołówka jest dostosowana do dzieci niepełnosprawnych , dzieci na wózkach mają ten komfort, że mogą sobie wygodnie usiąść przy stole . Jest odpowiednia wysokość stolików więc dzieci mogą sobie razem zjeść posiłek . Wcześniej dzieci musiały się ubierać i chodzić na stołówkę do sanatorium. Ta inwestycja bardzo nam pomogła i usprawniła- mówi Anna Kawecka z sanatorium.

- Od kiedy osoby niepełnosprawne z Ukrainy znalazły się w sanatorium od tego czasu  nasi wolontariusze z Zamościa zaczęli tu przyjeżdżać, pomagać i w ten sposób się ta współpraca zaczęła. Rozpoznaliśmy  różne potrzeby . Największą okazało się miejsce, gdzie dzieci mogą zjeść , gdzie można przygotować posiłki .  Współpracujemy z niemieckim Czerwonym Krzyżem . Udało nam się wpisać ten projekt większy  i takie miejsce stworzyć . Chcieliśmy,  żeby te warunki były domowe, a  osoby niepełnosprawne  czuły się komfortowo i godnie - mówił Dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Maciej Budka.

Wyremontowanie kuchni i jadalni oraz dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych kosztowało 269 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE