Zamość:W przyszłym roku będą wyższe podatki od nieruchomości na terenie Miasta Zamość

2020-10-28 11:37 WS
zamość
Autor: https://umzamosc.bip.lubelskie.pl

Na poniedziałkowej (26.10) sesji Rady Miasta Zamość radni podwyższyli wysokość stawek podatku od nieruchomości. Chodzi o podatek od gruntów , od budynków lub ich części oraz stawek podatku od budowli na terenie Miasta Zamość.

W sprawie podwyższenia stawki podatku od nieruchomości głos zabrał Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.

- Jest to podwyżka poniżej stopnia inflacji. Inflacja jest szacowana od 3,5 do 3.9 procent rocznie . Proponowana podwyżka jest o 2,8 procenta. W związku z tym realnie  jest to obniżka. Ściągamy z rynku pieniądze i dostajemy drugie tyle z Budżetu Państwa ponieważ subwencja wyrównywająca jest zależna od dochodów własnych. Jeżeli my nie będziemy podwyższać proporcjonalnie tych stawek podatków to będziemy tracić miliony złotych - mówił Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.

Przykładowo dla budynków mieszkalnych będzie to wzrost o 3 grosze , dla właściciela działki o powierzchni 500 metrów2 budynku mieszkalnego o powierzchni 100 metrów2 i garażu pow.15 m2 będzie to wzrost o 22 złote rocznie.

Podwyższenie podatków ma spowodować wzrost dochodów budżetu miasta Zamość na przyszły rok o 950 tysięcy złotych

- Pozyskujemy z rynku te 900 tysięcy ale oddajemy zaraz 800 lub 900 tysięcy w postaci ulg. Zabieramy niestety bogatym a oddajemy naszym najemcom i naszym podatnikom ze Starego Miasta, małym sklepikarzom. To im udzieliliśmy ponad 500 tysięcy ulg w czynszach w tym roku i ponad 150 tysięcy w podatku od nieruchomości. Dzisiaj znowu wpływają kolejne wnioski o obniżki w czynszach  - mówił Andrzej Wnuk.

Za podwyżkami było 7 radnych, 5 było przeciw i 1 osoba wstrzymała się od głosu. Nie zagłosowało dwóch radnych a 6 było nieobecnych.

Uchwała wejdzie w życie od przyszłego roku.​