Zamość: Dzisiaj startują matury. Maturzyści rozpoczynają od języka polskiego

2021-05-04 9:13 Wioletta Sawa
zamość
Autor: https://pixabay.com

4 maja uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przystępują do pierwszego egzaminu maturalnego. Tradycyjnie jest to egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym .

- Egzamin z języka polskiego  wygląda trochę inaczej niż rok temu a z tego względu, że są dwa arkusze. Do tej pory mieliśmy jeden arkusz. Nie chodzi o więcej pytań tylko chodzi o to, że część pisemna a więc to wypracowanie czy rozprawka jest osobno pakowana - informuje Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu im. Jana Zamoyskiego Bożena Krupa.

Zadaniem maturzystów podczas egzaminu z języka polskiego jest rozwiązanie 12 zadań oraz napisanie wypracowania na wybrany przez siebie temat.

- Maturzystom życzymy powodzenia, żeby wszystkie te matury odbyły się w sposób bezpieczny, przyjazny, z pełnym sukcesem takim , który gwarantuje potem start na wymarzone studnia- dodaje Bożena Krupa.

Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości, trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz uzyskać w nich co najmniej 30% punktów. W tym roku maturzyści nie mają obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ani przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego.