zamość

i

Autor: Wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Romanowski podsumował cykl bezpłatnych szkoleń

Zakończyły się szkolenia „ CyberbezpiecznySenior” w Zamościu

2023-03-17 15:38

Ponad dwustu seniorów z naszego regionu wzięło udział w 10 bezpłatnych spotkaniach organizowanych przez Centrum Bezpieczeństwa w Zamościu .

Podczas tych szkoleń mieszkańcy Zamościa i Zamojszczyzny w wieku 60- 75 lat zwiększyli swoje bezpieczeństwo korzystania z Internetu oraz podnieśli swój poziom kompetencji cyfrowych.

- To jest grupa osób, która jest dotknięta zagrożeniami z cyberbezpieczeństwa, wyłudzania danych, wyłudzania przelewów, stalkingiem . Zagrożenia w sieci dotyczą osób starszych dlatego chcemy takie osoby edukować bo to nie jest pokolenie , które się wychowało w rzeczywistości wirtualnej . Takie szkolenia to ważne działanie -   mówi Wiceminister Sprawiedliwości - dr Marcin Romanowski.

- Przyczyną tych szkoleń były ataki, których seniorzy niestety często są celem  i ofiarami. Przestępcy wykorzystują naturalną otwartość i ufność seniorów do tego, żeby wyłudzać pieniądze na tak zwaną dopłatę" na złotóweczkę" a potem się okazuje, że nie chodziło o złotóweczkę a o ustawienie stałego przelewu po czym  tracimy wszystkie pieniądze na koncie. Zakończony cykl szkoleń dotyczył też  zagrożeń, które dotyczą wnuków czy bliskich osób seniorów. Nasi uczestnicy byli bardzo zachwyceni tymi szkoleniami - mówił Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa - Jan Kostrzewa.

Seniorzy podczas szkolenia poznali również między innymi metody podszywania się przestępców pod instytucje i członków rodziny , dowiedzieli się też na czym polega stalking, czyli uporczywe nękanie .

​Celem szkolenia było zwiększanie świadomości seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, szczególnie ataków skierowanych do użytkowników urządzeń mobilnych.

Szkolenia dla seniorów już się zakończyły ale rozpoczęły się nowe skierowane do młodych ludzi "CyberbezpiecznyUczeń".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE