Zamość: Z babcią i dziadkiem na spacer po powstańczym Zamościu. Z okazji ich święta

2021-01-21 10:03 Wioletta Sawa
zamość
Autor: https://muzeumarsenal.pl

​Chcą zainspirować do aktywnego spędzenia czasu z dziadkami i zachęcić do poznania powstańczej historii Zamościa. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zachęca wszystkie babcie i wszystkich dziadków by wraz ze swoimi wnuczętami wybrali się na wspólny spacer po mieście.

Muzeum przygotowało już trasę. Korzystając z niej można poznać lub dowiedzieć się więcej o miejscach , które w Zamościu pełniły ważną role podczas narodowych powstań.

- Z okazji dnia Babci i Dziadka , których święto przypada na dzień Powstania Styczniowego - muzeum przygotowało trasę o powstańczym Zamościu. W tym roku obchodzimy również 190. rocznicę Powstania Listopadowego i stąd nasz pomysł aby pokazać Zamość powstańczy. Zachęcamy do tego, aby poznać miejsca związane z tym okresem historii Miasta Twierdzy Zamość- mówi Kinga Kołodziejczyk z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.

Trasa spaceru wiedzie przez stare miasto i obejmuje 7 punktów. Rozpoczyna się od celi Waleriana Łukasińskiego, kieruje do kościoła franciszkanów , nadszańca bastionu 6 i 7, ratusza , katedry, arsenału a kończy - w Bramie Szczebrzeskiej, wykorzystywanej jako więzienie podczas powstania.

- Mamy nadzieję, że nasza propozycja przybliży ten fragment historii- dodaje Kinga Kołodziejczyk.

Trasa ma długość niecałych dwóch kilometrów i można ją przejść w 45 minut. Mapka z trasa znajduje się na stronie internetowej muzeum. Można ją wydrukować lub pobrać na smartfon.