Wypłata "solidarnościowego" od ZUS bez przeszkód. Na Zamojszczyźnie skorzystało ponad 1300 osób [AUDIO]

2020-07-10 8:28 Monika Kowalewicz
mat. ilustracyjny
Autor: adnovak, pixabay.com

Prawie 2 miliony złotych - tyle środków wypłacił już Oddział ZUS w Biłgoraju w ramach dodatków solidarnościowych. Trafiają one do mieszkańców Zamojszczyzny, którzy stracili pracę w związku z epidemią koronawirusa.

Chodzi o osoby, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu Covid-19 lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Zainteresowanie pomocą w regionie jest bardzo duże.

- Okazuje się, że statystycznie najczęściej o dodatek solidarnościowy wnioskują kobiety. Najwięcej wniosków składają osoby w wieku 26-35 lat. Do tej pory udało się już wypłacić niemal 5 milionów złotych dla ponad 3,7 tys. osób z województwa lubelskiego - tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tylko na Zamojszczyźnie świadczenie trafiło już do ponad 1,3 tys. osób. Kwota wsparcia to 1,7 mln. złotych. Oznacza to, że zrealizowano ok. 90% złożonych do tej pory wniosków.

Dodatek dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy wynosi 1400 zł miesięcznie i jest przyznawany od czerwca do sierpnia. Należy pamiętać, że wypłata świadczenia blokuje wypłatę zasiłku dla osób bezrobotnych; zawiesza też stypendia na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji.

Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną.

Jak przebiega wypłata dodatku solidarnościowego na Lubelszczyźnie i kto może się o niego ubiegać wyjaśnia Małgorzata Korba, lubelski rzecznik ZUS: