Centrum Symulacji Medycznych

i

Autor: M.S Eska Zamość

W Akademii Zamojskiej prawie jak w szpitalu

2023-03-20 17:46

Centrum Symulacji Medycznych w budynku Instytutu Humanistyczno-Medycznego Akademii Zamojskiej pozwala studentom pielęgniarstwa i położnictwa zdobywać i ćwiczyć umiejętności zawodowe w warunkach zbliżonych do tych w jakich będą pracowali w przyszłości.

Praktyka przede wszystkim. Taką możliwość studentom pielęgniarstwa i położnictwa daje otwarte 20 marca br. Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej przy ulicy Hrubieszowskiej. Nowoczesne wyposażenie poza specjalistycznym sprzętem, to również trenażery i symulatory pacjentów, które reagują identycznie jak ludzki organizm.

Bardzo wiele pacjentów nie zgadza się na wykonywanie przez studentów czynności przy nich. Dlatego dla nas idealnym rozwiązaniem jest takie właśnie centrum symulacji. Studenci mogą tu nabywać umiejętności technicznych w bardzo zaawansowanych sytuacjach i bardzo prostych. Jest to tez ciekawe z tego względu, że nie zawsze na żywym człowieku jesteśmy w stanie wykonać wszystkie czynności, natomiast na symulatorze tak. — mówi Beata Biernacka, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej

Sala intensywnej terapii, SOR czy sala umiejętności pielęgniarskich i położniczych. To tylko część pomieszczeń Centrum Symulacji Medycznych AZ w Zamościu.

To daje bardzo dużo możliwości i bardzo nas rozwija. Możemy zaobserwować dużo rzeczy, które mogą się przydarzyć w przyszłej pracy, wiemy jak zachować się w sytuacji nagłej w szpitalu. — mówi Patrycja Czarniecka- Kuropatwa, studentka III roku pielęgniarstwa AZ.

Dzięki specjalistycznemu sprzętowi i realistycznym symulatorom pacjentów, studenci mogą sprawdzić się w przeróżnych sytuacjach.

Mamy fantomy praktycznie z każdą jednostką chorobową. Mamy styczność z udrażnianiem dróg oddechowych, z reanimacją, defibrylacją, możemy symulować nawet poród, amputacje czy różne urazy mechaniczne. Pod czujnym okiem wykładowców możemy sprawdzić się w sytuacji stresowej i nauczyć się ze sobą współpracować, a to jest bardzo ważne w naszej przyszłej pracy. — dodaje Ireneusz Sokołowski, student III roku pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej.

Koszt stworzenia Centrum Symulacji Medycznych to około 7.5 mln złotych. Wkrótce do dyspozycji studentów i wykładowców będzie również karetka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE