zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość. Pierwsze szkolenie dla uczniów już się odbyło , wkrótce kolejne warsztaty

Uczniowie zamojskich szkół będą szkoleni z cyberbezpieczeństwa

2023-03-20 10:20

Warsztaty „CyberbezpiecznyUczeń” poprowadzą eksperci z Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu . Pierwsze takie spotkanie z zamojskimi uczniami już się odbyło w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu .

Przyczynkiem do zorganizowania takich warsztatów były ostatnie wydarzenia z udziałem agresywnie zachowującej się młodzieży.

- Szkolenia są skierowane do dzieci i młodzieży. Ostanie wydarzenia, zabójstwo Eryka, ale też inne nagrania, które w sieci się pojawiały z Białej Podlaskiej, Prószkowa,  ze Śląska pokazują, że problem istnieje, problem przemocy wśród młodzieży . Problem istnieje też w rzeczywistości wirtualnej tam również jest dużo przemocy, stalkingu , dużo zagrożeń przed, którymi chcemy młodych ludzi chronić . Chcemy, żeby rodzice mieli poczucie, że ich dziecko jest bezpieczne  - mówił Wiceminister Sprawiedliwości - dr Marcin Romanowski.

Podczas warsztatów uczniowie zdobędą wiedzę między innymi o atakach hackerskich , cyberprzestępszości , dowiedzą się, jak ochronić siebie i innych przed cyberatakami.

- Te szkolenia mają na celu zwiększenie świadomości wśród uczniów .  Chcemy pokazać, jak  wielkie są zagrożenia dotykające młodych na przykład nękanie przechodzące z internetu do życia realnego . Dlatego ruszamy z cyklem szkoleń z cyberbezpieczeństwa i z zagrożeń w nowoczesnym świecie - mówi Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa - Jan Kostrzewa.

Eksperci powiedzą też młodym ludziom o zagrożeniach takich jak niechronienie metadanych czy o challengach , których wykonanie może zagrozić życiu lub zdrowiu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE